Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor: İşte dolardaki son durum...

Yurt içi piyasalar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili sonrası haftanın son gününde yoğun veri gündemine odaklanırken; dolar/TL rekor seviyelerini 8,33'ün üzerine taşıdı. Küresel piyasalar ise salgında artan vakalarla birlikte satışlarına devam ediyor.

Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor: İşte dolardaki son durum...

Koronavirüs salgınında hızla artan yeni vaka sayıları küresel piyasalardaki belirsizliği desteklemeyi sürdürüyor. Bu hafta boyunca yoğunlaşan satışlar son işlem gününde de etkili oluyor. ABD'de bilançoların etkisiyle dün yükselişle kapanan günün ardından endeks vadeli kontratları bu sabah yüzde 1'in üzerinde ekside. Asya borsalarında da Hindistan hariç kayıplar yaşanıyor.

Dünya'da yer alan habere göre; Japon Nikkei yüzde 1; Çin hisse senetleri yüzde 0,4'lar düzeyinde; Güney Kore KOSPI yüzde 1,5' civarı düşüşte.

DOLAR REKOR TAZELEDİ

Yurt içinde ise yoğun bir veri akışının takip edileceği günün sabahında dolar/TL, rekor seviyelerini 8,3321'e yükseltti. Dün 9,7811 ile rekor kıran euro/TL ise 9,74 düzeyinde değerleniyor.

YURT İÇİ PİYASALARDA VERİ GÜNDEMİ YOĞUN

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Eylül ayına ilişkin son ticaret rakamlarını saat 10.00'da açıklayacak. Kurum aynı saatte 3.çeyrek döneme ilişkin turizm gelirleri ile hizmet üretici fiyat endeksini açıklayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Eylül ayına ilişkin giriş-çıkış yapan yabancı ziyaretçi sayılarını saat 11.00'de duyuracak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), Eylül ayının sektör raporunu yayımlayacak (14.00). Cumhuriyet Bayramı nedeniyle dün yayımlanamayan TCMB haftalık bülteni, bugün aynı saatte yayımlanacak. Bugün ayrıca MÜSİAD tarafından yayımlanan SAMEKS endeksleri açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 3 aylık "İç Borçlanma Stratejisi" raporunu açıklayacak.

YURT DIŞINDA HANGİ VERİLERE İZLENECEK?

ABD'de günün en önemli verileri kişisel gelir ve harcamalar (15.30) ile Michigan tüketici güven endeksi (17.00) olacak. ABD'de ayrıca Chicago PMI (16.45) ve Baker Hughes sondaj kule sayıları (20.00) verileri de takip edilecek.

Euro Bölgesinde öncü tüketici fiyat ve işsizlik oranı verileri açıklanacak. Yine aynı bölge için Profesyonel Tahminciler Anketi sonuçları, önümüzdeki döneme ilişkin piyasalara bilgi verecek.

Almanya'da perakende satışlar (10.00), Fransa'da ilk büyüme rakamları piyasaların diğer izleyeceği veriler olacak. ABD'de bu hafta sonu yaz saati uygulaması sona eriyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 09:29

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER