Uzmanlar altında neler olacağını açıkladı: Almalı mı satmalı mı?

Altının ons fiyatı, geçtiğimiz 4 günde 51 dolar gerilerken; bugün değer kazancına geçti. Uzmanlar gram altın yeniden 500 lira seviyelerinin görülebileceğine işaret etti.

Uzmanlar altında neler olacağını açıkladı: Almalı mı satmalı mı?

Altının ons fiyatı, geçtiğimiz 4 günde 51 dolar gerilerken; bugün değer kazancına geçti. Uzmanlar gram altın yeniden 500 lira seviyelerinin görülebileceğine işaret etti.

 ABD tahvil faizlerinin yükselmesiyle haftaya düşüşle başlayan altının ons fiyatı, haftalık işlemlerde 1782 dolar seviyesine kadar gerilerken; bugün bir miktar değer kazandı. Altının ons fiyatı, bugün içerisinde en düşük 1786 dolar seviyesini görürken, en yüksek ise 1795 dolar seviyesine tırmandı.

Ons altın şu dakikalarda ise, yüzde 0,34 oranında yükselişle gün içi en yüksek seviyesi olan 1795 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Altının ons fiyatı, geçtiğimiz cuma günü beklentilerin oldukça altında gelen ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tapering’i (varlık alımı azaltımı) bu yıl yapılacağına dair beklentilerin zayıflatmasıyla 1834 dolar seviyesine kadar yükselmişti.

GÖZLER 22 EYLÜL’DE

21-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantısı para politikasının seyri açısından kritik olacak. Fed’in gerçekleştireceği bu toplantıda tapering (varlık alımının azaltılması) ile ilgili ip uçları aranacak. Eğer piyasa istediği mesajları alırsa yani Fed tapering ile ilgili bir zamanlama açıklarsa bu durum dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerinin yükselmesine dolayısıyla da ons altın fiyatlarının gerilemesine yol açacaktır. Eylül ayında gerçekleşecek toplantıda piyasa istediğini bulamazsa bu defa gözler ekim ayında gerçekleşecek toplantıya çevrilecek.

GRAM ALTINDA SEYİR YATAY

Gram altın, ons altın fiyatında yaşanan düşüşün etkisiyle, bu hafta doların Türk Lirası karşısında sağladığı yükselişten faydalanamadı ve bugün kaydettiği değer artışı ile ancak geçen haftanın kapanış fiyatı olan 489 liranın binde 2 kadar üzerine çıkarak 490 liraya ulaşabildi. Gram altın fiyatı şu sıralarda ise, yüzde 0.38 oranında yükselişle 488 lira seviyesinde seyrediyor.

GRAM ALTINDA DÜŞÜŞ TRENDİ KIRILABİLİR

ALB Forex Araştırma Müdürü Emre Çayırlı "Teknik olarak, ons altın için 1790 ve 1775 seviyeleri önemli destek bölgeleri olarak takip ediliyor. Uzun vadeli yükseliş trendini koruyan ons altında 1800 dolar üzerine geçilmesi halinde 1830 dolar bölgesine doğru alımların geldiğini görebiliriz. Yakın vadede 1830 dolar direnci önemli bir eşik bölgesi konumunda bulunuyor"  dedi.

Emre Çayırlı "Gram altın fiyatlaması ise dar alanda 490-480 lira arasında devam ediyor. Bugün 490 direncine yakınlaşan gram altının 492 lira üzerine geçilmesi halinde haziran ayı başından bu yana devam eden düşüş trendi kırılabilir. Bundan dolayı dolarTL kurundaki yükselişe bağlı olarak 492 lira üzerine geçilmesi halinde, gram altında değer kazancının 497 - 500 lira bölgesine doğru devam ettiğini görebiliriz" diye konuştu.

Fon Yöneticisi Rıdvan Baştürk "22 Eylül’deki Fed toplantısı bu açıdan kritik olacaktır. Fed tapering (varlık alımının azaltılması) açıklarsa bu durum dolar endeksi ve faizlerin yükselmesine ve bu kapsamda ons altın ve borsaların aşağı gelmesini sağlayacaktır. Teknik olarak, ons altında 1775 dolar seviyesi önemli bir destek konumunda. Bu destek altına sarkılırsa baskı derinleşecektir. Olası yükselişlerde 1830 - 1844 dolar bölgesi satış fırsatı vermeye devam edebilir" dedi.

Rıdvan Baştürk "Gram altında ise yataylığın sürdüğünü görüyoruz. Son bir aydır aynı seviyelerde seyreden bir gram altın var. Dolar kuru düşerken ons altın yükseldi, dolar kuru yükselirken ons altın düştü. Bu nedenle gram altın yatayda kaldı.

Dolar kurundaki yukarı yönde seyrin devam edeceğini, fakat ons altında da aşağı yönde hareketlerin ön planda olacağını düşünüyorum. Bu nedenle gram altın için önemli bir hareket beklemiyorum. Yine de dolar kurundaki orta-uzun vadede yukarı yönde riski düşündüğümüzde gram altında sınırlı da olsa orta-uzun vade için yukarı potansiyel görebiliriz.

Burada seviye olarak 470-460 lira bölgesini önemli destek bölgesi olarak izliyorum. Bu bölge üzerinde alım fırsatları oluşabilir" diye konuştu.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER