Yasak ve hibe kararları yüzünden Maskede milyar dolarlık ihracat fırsatı kaçtı

Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı Metin Demir, maske ihracatına getirilen yasak ve hibe kararlarından dolayı 1 milyar dolarlık ihracat fırsatını kaçırdıklarını söyledi.

Yasak ve hibe kararları yüzünden Maskede milyar dolarlık ihracat fırsatı kaçtı

Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı Metin Demir, başta maske olmak üzere tıbbi koruyucu ürün ihracatında uygulanan yanlış politika yüzünden Türkiye'nin en az 1 milyar dolarlık maskeyi yurt dışına ihraç etme fırsatını kaçırdığını söyledi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Başkan Metin Demir, TİSK'in Basın Sohbetleri çerçevesinde bir grup gazeteciyle salgının tıbbı cihaz sektörüne etkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin koruyucu ürünlerin hammaddesi olan kumaşta küresel güç olduğunu belirten Demir, daha yüksek katma değerli maske, tulum ve benzeri ürünlerde ihracat imkanı doğmasına karşın anlaşılmaz biçimde 2020'nin mart ayında maske dahil koruyucu ürünlerin ihracatına yasak getirildiğini söyledi.

Yasağın daha sonra DMO'ya hibe yapılması şartıyla kısmen yumuşatıldığını belirten, “Çin'in piyasada olmadığı bir dönemde büyük fırsat kaçtı. Ülkelerin fiyat bile sormadan acil mal talep ettiği bir dönemde ihracat yasaklanıp hibeler yapıldı.

Üstelik o ülkeler hibeye ihtiyacı olmayan bol parası olan ülkelerdi. Çin'in ihracat yapmadığı rakipsiz bir dönemi iyi kullanamadığımız için en az 1 milyar dolarlık maske ihraç etme fırsatını kullanamadık.

Çin sonradan oyuna girdiği için şimdi onlarla rekabet ederek ve DMO'ya hibe şartını yerine getirerek ihracat yapmaya çalışıyoruz.”

HATALAR YAPILDI

2019' yılında 600 milyon dolarlık koruyucu ürün ve tıbbi malzeme ihraç yapan sektörün 2020' yılında salgınla birlikte 5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştığını, yapılan hatalar sebebiyle 6-7 milyar dolarlık ihracat fırsatının da kaçtığını söyledi.

FERAGAT YAPAMAYAN ALACAĞINI ALAMIYOR

Başkan Metin Demir, sektörün 19 milyar liralık gecikmiş alacağının firmalardan istenen feragatlar sayesinde büyük ölçüde ödendiğini, feragat yapamadıkları için 3 milyar liralık alacakları ödenmeyen küçük firmaların ciddi zorluk yaşadığını belirtti.

Yüzde 10 kârla çalışan firmalardan yüzde 25 feragat isteniyor.

Kaynak: Sözcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner450