25 dönüm arsa Esenyurt'un oldu

Eski Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun, 2011 yılında kurucusu olduğu Yeşilköy 2001 Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı’na üniversite yapılması için tahsis ettiği Esenyurt Belediyesi’ne ait 25 dönümlük arsa, Esenyurt Belediyesi 'nin oluyor.

25 dönüm arsa Esenyurt'un oldu

FLAŞ...FLAŞ...FLAŞ...

Vakfa verilen 25 dönüm arsa Esenyurt'un oldu

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'un görereve gelir gelmez meclis gündemine taşıdığı daha sonra mahkemeye taşıdığı 25 dönüm arsa en sonunda İstinaf Mahkemesi'nce onaylandı.

Bugün saat 15.00'de Esenyurt Belediye Meclisinde görüşülecek olan 25 dönüm arsa konusuna, DAMGA'nın edindiği bilgiye göre Ak Partili belediye meclis üyelerinin de evet oyu verecekleri anlaşıldı.

NE OLMUŞTU/HABERİN GEÇMİŞİ

Esenyurt Belediye eski Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun, 2011 yılında kurucusu olduğu Yeşilköy 2001 Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı’na üniversite yapılması için tahsis ettiği Esenyurt Belediyesi’ne ait 25 dönümlük arsa, Esenyurt Belediyesi tarafından geri alınıyor.

Esenyurt Belediye Meclisi’nin Eylül ayı ilk oturumunda Emlak İstimlak Müdürlüğü’nün Başkanlık Teklifi olarak meclis gündemine gelen 1. Madde’de, Çınar Mahallesi 428 Ada 1 Parsel’de bulunan Esenyurt Belediyesi’ne ait 25996 metrekarelik arsanın, 10.03.2011 tarihli meclis kararı ile Yeşilköy 2001 Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı’na 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edildiği aktarıldı.

KANUNA AYKIRI ŞEKİLDE TAHSİS EDİLMİŞ

Söz konusu tahsis işleminde hukuka aykırılık tespit edildiğinin belirtildiği teklifte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay alınması gerekirken onay alınmadan tahsisin yapıldığına vurgu yapıldı. Teklifte, aradan geçen sekiz yılda söz konusu arsa üzerinde hiçbir işlemin yapılmadığına dikkat çekilerek, proje olmadan ve bakanlık onayı alınmadan yapılan bu tahsis işleminin ilgili kanun hükmüne aykırılık teşkil ettiği ifade edildi.

BOZKURT: İPTAL EDİLMESİNDE FAYDA VAR

Başkanlık teklifine ilişkin kısa bir değerlendirme yapan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Sayıştay’ın da bu tahsisin yapılış biçimini eleştirdiğini hatırlattı. İlçede okul yapmak için çok fazla alanın bulunmadığına dikkat çeken Başkan Bozkurt, söz konusu arsanın ileride okul yapımı için kullanılabileceğini de belirtti. Bozkurt, “Burası Sayıştay Raporu’nda da yanlış tahsis edildiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Ayrıca Esenyurt’un önemli bir sorunu var biliyorsunuz okul alanlarımız son derece yetersiz, okul yapmak için yerimiz maalesef çok fazla yok. Bu tahsis kaldırılırsa daha sonra bu yer okul tahsisi için değerlendirilebilir. Gerçek şu; yanlış tahsis edilmiş, son yedi yılda hiçbir işlem yapılmamış, dolayısıyla bu tahsisin iptal edilmesinde fayda var” şeklinde konuştu.

OYBİRLİĞİ İLE HAVALE EDİLDİ

Eski Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun kurucusu olduğu vakfa tahsis edilen 25 dönümlük arsanın geri alınmasını içeren başkanlık teklifi, CHP ve AKP gruplarının oybirliğiyle Hukuk Komisyonu’na havale edildi.

Hukuk Komisyonu'nda görüşülecek olan teklif, 5 Eylül Perşembe günü gerçekleşecek olan Esenyurt Belediye Meclisi'nin Eylül ayı ikinci oturumunda karara bağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2021, 16:57

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER