Ambarlı'da 3 Milyon 12 Bin TL'lik Kaçak Akaryakıt Ürünü Ele Geçirildi

Ambarlı Limanı’nda gerçekleştirilen operasyonda 3 milyon 12 bin TL değerinde kaçak akaryakıt ürünü ele geçirildi.

Ambarlı'da 3 Milyon 12 Bin TL'lik Kaçak Akaryakıt Ürünü Ele Geçirildi
İthalat kapsamında bir şirket adına Ambarlı Gümrük Müdürlüğü'ne gelen konteynerler, alıcısının da aynı firma olması üzerine şüphe ve risk kriterleri çerçevesinde değerlendirildi. Konteynerlerde bulunan eşyalardan numuneler alınarak tahlile gönderildi. Yapılan tahliller neticesinde konteynerlerdeki ürünlerin beyan edilenden farklı çıkması üzerine olay, İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'ne bildirildi.

Muhafaza ekiplerinin gerçekleştirdikleri incelemede Long Oil Alcyd Resin olarak beyan edilen 160 varil 27 bin 200 kilogram eşyanın "White Spirit" olduğu, Long Oil Alcyd Resin olarak beyan edilen 432 kap 76 bin 896 kilogram eşyanın "orta yağlar (petrol yağları)" olduğu, Wool Cleaning Ethyl Acetate Hs olarak beyan edilen 73 varil 36 bin kilogram eşyanın "gazyağı" olduğu, Waterproofing Bitu- Primer olarak beyan edilen 14 tank 216 bin 800 kılogram eşyanın "ağır yağlar (deniz motorinleri)" olduğu, Marble&Ceramic Polish Solition beyan edilen 10 tank 205 bin 585 kilogram eşyanın "madeni yağlar" olduğu tespit edildi. Gerçeğe aykırı beyan edilen eşyaların piyasada "10 numara yağ" olarak bilinen akaryakıt ürünü şeklinde sunulabilen akaryakıt harici petrol ürünleri olduğu ve bu ürünlerin vergiden kaçırılması amacıyla farklı beyan edildiği anlaşıldı.


Savcılık talimatı ile söz konusu 30 konteynerde bulunan 562.5 ton yakıt türevine mahkeme kararı ile el konuldu. Yapılan tespitlerde el konulan eşyanın gümrüklenmiş değerinin 3 milyon 12 bin TL olduğu belirlendi. Olayla ilgili olarak ithalatçı firmanın sahibinin de aralarında bulunduğu 3 kişi hakkında 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefetten Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 17:21

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER