Birbirlerine düştüler

Rüşvet iddiası 2 eski mahkeme başkanını birbirine düşürdü!

Birbirlerine düştüler


Hrant Dink davasına bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin eski başkanı Erkan Canak’ın Nisan ayında Adalet Bakanlığı müfettişlerine verdiği ifadede eski başkanlardan Zafer Başkurt’u suçladığı öğrenildi. İki başkan da HSYK tarafından rüşvet iddiaları üzerine görevden alınmıştı.

Uyuşturucu baronu olduğu iddiasıyla yargılanan Mahmut Çelik ile ilişkisi sorulan Erkan Canak’ın, “Mahmut Çelik isimli şahsın telefonunu eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt’tan aldım. Başkurt bana ‘Benim evde ailem var. Beni aradığı zaman konuşmam güç olur. Telefonunu sana vereyim sen irtibat kur dedi." şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından ‘resmi sıfatlarının gerektirdiği saygınlık ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunma, irtikapta bulunma ve rüşvet alma iddialarını içeren soruşturma yürütüldüğü’ gerekçesiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’ndan alınarak düz hakim olarak atanan Erkan Canak, Nisan ayında Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde ifade vermişti.

UYUŞTURUCU BARONU ÇELİK İLE İRTİBATI SORULDU İDDİASI

Tayin edildikten sonra emekliye ayrılan Canak’ın bir saat süren sorgusunda müfettişlerin hakkındaki rüşvet iddialarını sorduğu belirtildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fikret Seçen tarafından yürütülen bir soruşturmada, uyuşturucu baronu olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan Mahmut Çelik ile ilişkisi tespit edilen Canak’a bu ilişkinin detaylarının sorulduğu öğrenildi.

TEKNİK TAKİBE TAKILAN İLİŞKİNİN DETAYLARINI ANLATMASI İSTENİLDİ

Uyuşturucu baronu iddiasıyla yargılanan Çelik ile nerede ve nasıl tanıştığı sorulan Canak’a, teknik takibe takılan telefon dinlemelerinin de sorulduğu belirtildi. İşte Çelik ile ilişkisinin detayları sorulan Canak’ın, HSYK tarafından aynı gerekçelerle görevden alınan eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt’u suçladığı öğrenildi. Mahmut Çelik’in telefonunu eski Başkan Zafer Başkurt’tan aldığını söylediği ifade edildi.

ESKİ BAŞKAN CANAK, ESKİ BAŞKAN BAŞKURT’U SUÇLADI İDDİASI

Eski başkan Canak’ın ifadesinde, “Mahmut Çelik isimli şahsın telefonunu eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt’tan aldım. Başkurt bana ‘Benim evde ailem var. Beni aradığı zaman konuşmam güç olur. Telefonunu sana vereyim sen irtibat kur. Sen daha rahat konuşursun. Daha sonra bana da bilgi verirsin.’ dedi. Ben de Çelik’in telefonunu öyle aldım."dediği belirtildi.

MÜFETTİŞLER TUTUKLU ÇELİK’İN İFADESİNİ DE ALDI

Bu ifadeler üzerine müfettişler, cezaevinde tutuklu bulunan Mahmut Çelik’in ifadesini aldı. Çelik’e ifadesinde Erkan Canak’ın anlattıkları soruldu. Çelik’in ‘Ben Zafer Başkurt’u tanımıyorum. Erkan Canak ile yemekte tanıştım. Birkaç kez de yanına gidip geldim." dediği öğrenildi.

UYUŞTURUCU SORUŞTURMASINDA BAŞKAN CANAK’IN İSMİ GEÇTİ

Erkan Canak’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fikret Seçen tarafından yürütülen bir soruşturmada, uyuşturucu baronu olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan Mahmut Çelik ile ilişkisi tespit edilmişti. Savcı Seçen tarafından yapılan tespitlere ilişkin belgeler Adalet Bakanlığı’na gönderilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER