Büyükçekmece'de hasat sezonu açıldı

Büyükçekmece'de 2013 yılı hasat dönemi dualar edilip kurban kesilerek açıldı. Hasat şenliğine katılan BüyükçekmeceKaymakamı İbrahim Yurdakul ve Büyükçekmece Ziraat Odası Başkanı Recep Erol biçerdöver ile tarla biçtiler.

 Büyükçekmece'de hasat sezonu açıldı
Büyükçekmece Ziraat Odası Başkanı Recep Erol’un organize ettiği 2013 yılı hasat dönemi Gürman çiftliğinde,çiftçi Soner Ereke’nin ev sahipliğinde sabah kahvaltısı ile başladı. Daha sonra Kaymakam Yurdakul beraberinde Oda Başkanı Erol ve şenliğe katılan heyet ile Gürman çiftliğini gezdiler. Çiftlik sahibi Mehmet Gürman’dan çiftlikteki çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Geziden sonra Soner Ereke'ye ait tarlanın başında kurban keserek ve dualar okunarak 2013 yılının hasat sezonunu başlattılar. Soner Ereke’nin yeni aldığı son model biçerdöver makinesine binen Kaymakam İbrahim Yurdakul yaklaşık yarım saat tarlada arpa biçti. 

‘Tarım arazileri azaldı’
Hasat mevsimi dolaysıyla düzenlenen şölene katılan Kaymakam Yurdakul, burada törene katılan çiftçiler ve konuklarla sohbet etti. Oda Başkanı Recep Erol’un çalışmalarını takdir ettiğini belirten Yurdakul, çiftçilerin istek ve şikayetlerini dinledi. Çiftçilerle sohbet sırasında yaptığı konuşmasında dünyada giderek tarım arazilerinin azaldığını belirten Yurdakul, ülkemizde ve ilçemizde çiftçi sayısının arttırılmasını istedi. 2013 yılı hasat döneminin çiftçiler için umdukları gibi geçmesini ve bereketli olmasını dileğinde bulundu.

Çiftçilikte eğitim’e devam
Büyükçekmece'de geleneksel olarak kutlanan Hasat Şenliği'ni organize eden Büyükçekmece Ziraat Odası Başkanı Recep Erol da yaptığı konuşmada öncelikle programa katılan ilçe Kaymakamı İbrahim Yurdakul ve beraberindekilere teşekkür etti. Erol, konuşmasında'Tarım sektöründeki geri kalmışlık zincirini kırma doğrultusunda çok önemli ve köklü adımlar atan bakanlık, tarım sektörü içerisinde böylesine bir ağırlığa sahip olan çiftçilerimizin problemlerinin çözümüne de özel bir önem vermektedir. Bizimde Büyükçekmece Ziraat Odası olarak hedefimiz; çiftçilerimizin tarımsal konularda, ev ekonomisi ve gıdaların muhafaza edilmesi ile ilgili eğitim ve kurs çalışmaları yaparak her zaman çiftçimizin yanında olarak kırsal kesimdeki çiftçi ailesinin sosyo-ekonomik açıdan kalkınmasını sağlamaktır' dedi. Erol konuşmasını 2013 yılı hasat döneminde ürünün bol, esnafın kazançlarının bereketli olmasını temenni ederek sonlandırdı.

Şölenin ev sahipliğini yapan Büyükçekmece çiftçilerinden Soner Ereke ise yeni aldığı biçerdöver ile ilk hasadı yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek bu mutluluğunu paylaşan Kaymakam İbrahim Yurdakul, Büyükçekmece Ziraat OdasıBaşkanı Recep Erol ve tüm katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür etti.
Mehmet Gürman’a ait Gürman çiftliğinde gerçekleştirilen geleneksel hasat şenliği programına Büyükçekmece Kaymakamı İbrahim Yurdakul’un yanı sıra Büyükçekmece Ziraat Odası Başkanı Recep Erol, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yücel Duman, MHP İstanbul İl Genel Meclis Üyesi İskender Duriç, Şoförler Odası Başkanı Mahir Ereke, Atatürk Mahalle Muhtarı Alkış Barış, Halk Eğitim Müdürü Hüseyin Daşdan, İlçe Tarım Kredi KooperatifMüdürüÖmer Köseoğlu, Ak Parti Büyükçekmece İlçe Başkan Yardımcısı Zülfikar Ereke, Büyükçekmece Ziraat Odası Meclis Başkanı MustafaKılıç ve oda yöneticileri ile çok sayıda Büyükçekmeceli çiftçi katıldılar.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2013, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER