Camide resmi nikâh yolda

Evlilik ehliyeti önerisi yasalaşan Uçma yine tartışma yaratacak...

Camide resmi nikâh yolda
 Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için ‘Mahalleli etkin olsun’ diyen AKP’li İsmet Uçma’nın evlilik ehliyeti önerisi jet hızıyla yasalaştı. Uçma, camide nikâh kıyılması gerektiğini söyledi.

AKP İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu’nda Resmi Gazete’de dün yayımlanan “Evlilik Ehliyeti” uygulamasını savunurken dün de yeni önerilerde bulundu.

Daha önce “mahalle namusu” diyerek tartışmalara neden olan Uçma, “Belediyelerin dışında da müftülüklerimizde ve düzenlemeye uygun camilerin içinde isteyenler nikah akitlerini yaptırabilmeliler. Bir bütün olarak alınmalı. Evlendirme dairesi, müftülük, okul, rehberlik, muhtar tamamı bir sosyal bilince yönelik hareket etmeli. Ve gerçekten bunları o zaman önleyebileceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Örgütlü suç kapsamına girsin

Evlilik ehliyeti önerisinin yasalaşmasını memnuniyetle karşıladığını söyleyen Uçma ayrıca “Kadına yönelik şiddet aile, kabile, aşiret kararıyla işlenmesi durumunda bunların örgütlü ve organize suç kapsamına alınması gerekmektedir. Bunu mutlaka hayata geçirmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ehliyeti olmayan evlenemez

Bakanlar Kurulu, Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu’nda dile getirilen “evlenme ehliyeti”ni gündemine alarak, “Evlenme Yönetmeliği”nde değişiklik yaptı. Bakanlar Kurulu, yönetmeliğe “Evlenme ehliyet belgesi: Kişinin evlenme anındaki milli hukuka göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belgeyi” alması gerektiği maddesini eklendi.

Meclis’te Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu’nda “Evlenme ehliyeti getirelim” diyen AKP İstanbul Milletvekili İsmet Uçma’nın önerisi yasalaşmış oldu.

16 yaşa hâkim izni


İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde evlenme ehliyeti ve şartları özetle şöyle sıralanıyor:
* 18’i doldurmuş, mahkemece vesayet altına alınmamış olan erkek ve kadın başka bir kimsenin rızası veya iznine bağlı olmaksızın evlenir.
* 17’yi tamamlayan erkek ve kadın velinin izni, veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile 16 yaşını dolduran kadın ve erkek hâkimin izni ile evlenebilir.
* Evlenme ehliyet belgesi, çiftlerin bağlı olduğu ilçenin nüfus müdürlüklerinden alınıyor.

‘İnkılap ilkeleri’ çıkarıldı


Eski yönetmelikte evlenme başvurusunda çektirilmesi gereken fotoğrafta; “İnkılap ilkelerine uygun kıyafet içerisinde” denilirken, yeni yönetmelikte hüküm değişerek “İnkılap ilkelerine uygunluk” kriteri çıkarıldı. Hüküm, “Fotoğrafın, renkli ve ön cepheden baş açık, sivil giysilerle çekilmiş olması ve son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul edilir” diye düzenlendi.

Önce utancı kaldırın

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, bir ehliyet gerekiyorsa öncelikle Medeni Kanun’daki evlilik yaşı sınırının 18’e çekilmesi gerektiğini söylerken Türk Kadınları Birliği Başkanı Sema Kendirci “18 yaşın altı çocuktur, önce bu utancın kaldırılması gerekir” dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 11:29

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER