Esenyurt'taki Çadır Yangını Davası 11 Can İçin 57 Yıl Ceza Verildi

Esenyurt'ta bir AVM'nin inşaat çadırında çıkan yangında ölen 11 inşaat işçisiyle ilgili görülen dava sonuçlandı. Mahkeme 11 can için 57 yıl hapis cezası verdi.

Esenyurt'taki Çadır Yangını Davası 11 Can İçin 57 Yıl Ceza Verildi
Esenyurt'ta, 11 Mart 2012 tarihinde Marmarapark AVM'nin inşaatındaki çadırda çıkan yangın sonucu 11 işçinin ölmesiyle ilgili açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, 4 sanığı 10'ar yıl, 2 sanığı 6'şar yıl, 1 sanığı da 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Aralarında Marmarapark AVM'nin yöneticisi Andreas Michael Hohlmann'ın da bulunduğu 6 sanık ise beraat etti.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuksuz sanıklar Abdullah Altun, Kadir Altun, Mehmet Altun ve Hikmet Tezcan ile avukatları ve müşteki avukatları katıldı.

"11 KİŞİ CAYIR CAYIR YANDI"

Müşteki avukatları adına söz alan Gökhan Küçük, savcı tarafından geçtiğimiz duruşmada verilen esas hakkındaki mütalaanın dosyanın kapsamından çok uzak kaldığını belirerek, "İşçiler için kanuna, tüzüğe uygun koşullar sağlansaydı bu yangın çıkmazdı" dedi. Savcının, AVM Genel Müdürü Andreas Michael Hohlmann ve inşaatı yapan firmaların yöneticileri için beraat istediğini hatırlatan avukat Küçük, "Eğer bunları cezalandırmayacaksak, biz böyle bir tatmin istemiyoruz. Eğer 5 kişi cezalandırılacaksa, vay Türkiye'nin haline. Siz istediğiniz kadar birilerini suçsuz kılın, toplum nezdinde sorumlular belli. Adaletle ilgili gerçekten sizden bir beklentimiz var. 11 kişi cayır cayır yandı" dedi.

Sanık avukatları ise müvekkillerinin beraatini istedi. Duruşmaya katılan sanıklar da beraatlerine karar verilmesini talep etti.

TAŞERON FİRMANIN YÖNETİCİLERİNE CEZA VERİLDİ

Duruşma sonunda kararını açıklayan mahkeme, kaba inşaatı yapan alt taşeron firma Kalden İnşaat'ın ortakları Mehmet Altun, Abdullah Altun ve Kadir Altun ile elektrikçi Şaban Bakırcı'yı 'Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak suçundan birinci derece asli kusurlu bularak 10'ar yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Mahkeme, iş güvenliği koordinatörü Cem Yıllar ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Ömer Faruk Gülmez'e 'Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak suçundan birinci derece tali kusurlu bularak 6'şar yıl, Hikmet Tezcan'ı da ikinci derece tali kusurlu bularak 5 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak ve 'Taksirle yangına neden olmak suçlarından yargılanan Kaldem İnşaat'ın hak ediş mühendisi Kaan Akarsu, inşaatta demirci ustaları olarak çalışan Sezgin Atalay, Süleyman Aslan ve Arif Korkmaz ile Kayı İnşaat'ın şantiye şefi Erdal Gümüş ve Genel Müdür Andreas Michael Hohlmann'ın beraatlerine karar verdi.

KARARA TEPKİ GÖSTERDİLER

Müştekilerin avukatları ve yakınlarını kaybedenler, karar sonrası Bakırköy Adalet Sarayı'nın önünde yaptıkları basın açıklaması ile karara tepki gösterdi.

Müştekiler adına açıklama yapan avukat Gökhan Küçük, 2012'de önlemlerin alınmamasından dolayı İstanbul'un göbeğinde11 işçinin cayır cayır yandığını belirterek, "10 kişinin yatacağı yerde 40 kişinin yattığı bir ortamda, elektrik kaçağından dolayı 11 insanımız aramızdan ayrıldı. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bugün vermiş olduğu karar adaleti tesis ettirmekten çok çok uzak. Tabii ki bu karar temyiz edilecek. Bu dosya Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin önüne gidecek, bu daire üzerinde büyük bir sorumluluk var" dedi.

EŞİNİN ADINI OĞLUNA VERDİ

Yangında hayatını kaybeden Ahmet Yağal'ın eşi Semra Yağal ise adliyeye 3 yaşındaki oğlu Ahmet ile geldi. Eşi ölürken 1 aylık hamile olduğunu söyleyen Yağal, "2012'de yaşadığımız acıyı bugün bir kez daha büyük bir şekilde yaşadık. Tutuklanması gereken kişileri sanık sandalyesinde görmedik. İstediğimiz şekilde de sonuç almadık. Acımız halen büyük. Ülkede hayvana değer veriliyor, insana, işçiye değer verilmiyor. Eşim öldüğünde 1 aylık hamileydim. Babasını göremedi ama, babasının adını yaşatacak. Çocuğum mahkeme kapılarında büyüdü, baba kucağında büyümedi. Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın" dedi.

İDDİANAMEDEN...

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 11 Mart 2012 tarihinde Esenyurt'ta Marmarapark AVM'nin şantiyesinin kaba inşaatını üstlenen Kaldem İnşaat'ın çadırında yangın meydana geldiği, yangın sonucunda 11 işçinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

İddianamede, şüpheliler Abdullah Altun, Kadir Altun, Şaban Bakırcı, Erdal Gümüş, Cem Yıllar, Sezgin Atalay, Süleyman Aslan, Arif Korkmaz, Kaan Akarsu, Ömer Faruk Gülmez, Hikmet Tezcan, Andreas Michael Hohlmann ve Mehmet Altun hakkında, 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak suçlarından 2 yıldan 23,5 yıla kadar hapis cezası istenmişti.
Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 09:10

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER