GÖZ GÖRE GÖRE ADAYI GÖTÜRDÜLER

Yeşil alan olarak kullanılması için Kadıköy Belediyesi’ne devredilen Fenerbahçe Adası’nda, kapalı yüzme havuzu, konukevi, restoranlar, bina ve ücretli otopark yapılması Sayıştay tarafından kaçak yapılaşma olarak rapor edildi.

GÖZ GÖRE GÖRE ADAYI GÖTÜRDÜLER

Belediyeye sebepsiz zenginleşme davası açılmasını isteyen Sayıştay, Fenerbahçe Spor Kulübü’ne gelir sağlayan bu işletmelerin bir an önce kaldırılmasını talep etti

 Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün (BJK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait Beşiktaş'taki bir alanı kaçak olarak BJK Çilekli Koleji'ne çevirmesini ortaya çıkaran Gazete İstanbul, bu kez de dört büyük spor kulübünden birisi olan Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Kadıköy-Kalamış Mahalesi'ndeki adayı işgal ettiği bilgisine ulaştı.


Kaçağa göz yumuldu

Sayıştay Başkanlığı'nın, "Maliye Bakanlığı 2013 yılı Düzenlilik Raporları"ndaki tespitlerinde, hazineye ait 71 bin metrekare yeşil alanın işgal edildiği ve arazi üzerinde kaçak yapılaşmaya göz yumulduğu görüldü. Raporda yer alan bilgilere göre, mülkiyeti hazineye ait olan arazi, yeşil alan olarak kullanılması için Kadıköy Belediyesi'ne devredildi. Belediyenin, 71 bin metrekarelik 427 ada 8 parsel üzerinde kapalı yüzme havuzu, konukevi, restoranlar, bina ve ücretli otoparkın yapılmasına izin vermesi Sayıştay uzmanının tepkisine neden oldu. Denetçi, amacı dışında kullanılan yerler için Maliye Bakanlığı'nı harekete geçirdi, Kadıköy Belediyesi hakkında "sebepsiz zenginleşme" davasının açılmasını istedi. Arazi üzerinde yapılaşmaya gidenlerden bu zamana kadar kira laınıp alınmadığı, alındıysa kira kontratları ve sürelerinin bedelleriyle birlikte incelenmesi gerektiğini belirten Sayıştay denetçisi ayrıca Maliye Bakanlığı'nın yurt genelindeki hazine arazilerini korumada yeterli hassasiyeti göstermediğinden, hazine tarafından terki yapılan birçok arazinin amacı dışında kullanıldığından yakındı.

Valilik devrede

Fenerbahçe Spor Kulübü'ne gelir sağlayan Fenerbahçe Adası'ndaki 24 odalı Fenerbahçe Spor Kulübü Konukevi'nde, 12 French Superior, 6 Twin Superior, 4 Junior Suite ve 2 Suite oda bulunuyor. Adada ayrıca sosyal tesis alanı, toplantı salonu ve tam olimpik yüzme havuzunun da konuşlandırıldığı edinilen bilgiler arasında. 71 bin metrekare yeşil alan üzerinde kullanım amacına aykırı olarak gerçekleştirilen işgalin sona erdirilip erdirilmediği Sayıştay'ca izleneceği rapora not olarak düşülürken, Maliye Bakanlığı'nın, İstanbul Valiliği'ne gönderdiği yazıyla, soruşturmanın derinleştirilmesi bekleniyor.

 

Sayıştay, Maliye Bakanı Şimşek’in gözünü açtı

  Bakanlık, Sayıştay'ın ikazları karşısında gerekli incelemenin başlatılacağını, yıllardan beri işletilen ticari alanlardan tahsil edilen bedellerin sebepsiz zenginleşme davasıyla Kadıköy Belediyesi'nden alınma yoluna gidileceği savunmasını yaptı. Bakanlık ayrıca, belediyenin bu zamana kadar herhangi bir gelir elde etmemiş olsa bile arazi üzerindeki işletmelerin faaliyetine son verileceğini ekledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Sayıştay denetlemesinin çok önemli olduğuna değinmiş, Maliye Bakanlığı ile ilgili olumsuz tespitlerden ancak Sayıştay denetimiyle haberdar olabildiğini söylemişti. Bakan Şimşek itiraf niteliğindeki açıklamasında, "Açık ve net söylüyorum. Sayıştay denetimi gözümüzü açtı. Sayıştay denetimi benim için olmazsa olmazdır, yol göstericidir. Denetimleri daha da iyileştirmemiz lazım” şeklinde sözler sarf etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 13:36

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER