Hatip Dicle isyanı

YÜKSEK Seçim Kurulu’nun (YSK) BDP’nin desteklediği Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürmesinin ardından başlayan protesto gösterileri sürüyor.

Hatip Dicle isyanı

Dün İstanbul ve İzmir’de düzenlenen protestoların ardından bugün de Hakkari Yüksekova’da kepenkler açılmadı.

YÜKSEKOVA’DA KEPENKLER KAPALI

Kararı protesto etmek amacıyla Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde bu sabah kepenkler açılmadı. Tüm işyerlerinin kapalı olduğu ilçede polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

YSK’nın Hatip Dicle ile ilgili aldığı kararı protesto etmek amacıyla Yüksekova İlçesi’nde, bir nöbetçi eczane ile fırın dışında bugün hiçbir işyeri açılmadı. Sokakların tamamen boş olduğu ilçede, çıkabilecek olaylara karşı polis de güvenlik önlemi aldı.

PROTESTOCULARA BİBER GAZI

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Hatip  Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararını protesto amacıyla  Beyoğlu'nda toplanan ve polis barikatını aşmaya çalışan gruba polis müdahale  etti.

Taksim Meydanı'nda toplanan, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin YSK  tarafından düşürülmesini protesto eden çeşitli sivil toplum kuruluşu ve partilere  üye bir grup, İstiklal Caddesi'nden Beyoğlu'na yürümek istedi.

Polisin izin vermemesi üzerine Tarlabaşı Bulvarı'na yönelen grup üyeleri,  polisin Beyoğlu Emniyet Müdürlüğünün önünde kurduğu barikatı aşmaya çalıştı.  Çevik kuvvet ekipleri, gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Müdahalenin ardından gruptakiler ara sokaklara kaçtı.

Göstericilerin bir bölümü, daha sonra Taksim Meydanı'nda oturma eylemi yaptı.

İZMİR’DE HATİP DİCLE PROTESTOSU

SGK Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir Müdürlüğü önünde saat 19.00 sıralarında toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, BDP’nin de aralarında bulunduğu Emek ve Demokrasi Bloğu’nun desteğiyle Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesini protesto etti. Kürtçe ve Türkçe olarak "Darbeci YSK, işbirlikçi AKP", "Hatip Dicle Onurumuzdur" sloganları atan grup, basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında, "Onbinlerce insanın oyuyla seçilen BDP’nin de desteklediği Hatip Dicle’nin milletvekilliği düşürüldü. Barışın konuşulabilmesi için YSK’nın aldığı bu karar derhal kaldırılmalı, KCK ve siyasi tutuklular derhal serbest bırakılmalıdır" denildi.

SANIKLARIN TAHLİYE TALEPLERİNE RET

Özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Savcıları, aralarında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle’nin de yer aldığı 6 sanığın tahliye istemlerinin reddi yönünde görüş bildirdi.

Özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Savcıları, tahliye istemlerine ilişkin olarak Diyarbakır 5. ve 6. ağır ceza mahkemelerine sundukları mütalaada, bağımsız milletvekili seçilen Selma Irmak, Kemal Aktaş, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım ile YSK tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle’nin tahliye talebinin reddine karar verilmesini istedi.

YSK İTİRAZI GÖRÜŞECEK

Bu arada YSK, Hatip Dicle'nin itirazını görüşmek üzere bugün saat 15:00'te toplanacak.

'DİCLE’ SÜRECİ

2007: Dava açıldı.
2009: Ankara 11. Ağır Ceza, 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi.
22 Mart 2011: Yargıtay kararı onadı.
11 Nisan 2011: Dicle aday oldu.
15 Nisan 2011: Yargıtay kararını temyiz etti.
17 Nisan 2011: YSK, DEP mahkûmiyeti nedeniyle adaylığını veto etti.
21 Nisan 2011: YSK,memnu hakların iadesi kararı üzerine vetoyu kaldırdı.
29 Nisan 2011: Dicle’nin ismi kesin aday listelerinde yer aldı.
11 Mayıs 2011: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Dicle’nin itirazını reddetti.
11 Mayıs 2011: Yerel mahkeme 22 Mart 2011’de kesinleşen kararı infaza gönderdi.
2 Haziran 2011: Mahkûmiyet kararı Dicle’nin adli siciline işlendi.
9 Haziran 2011: Başsavcılık, durumu YSK’ya bildirdi.
10 Haziran 2011: YSK, Dicle’nin savunmasını istedi.
15 Haziran 2011: Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi,mahsup kararı verdi.
17 Haziran 2011: Dicle, savunma için ek süre istedi, talebi reddedildi.
21 Haziran 2011: YSK, oy birliği ile Dicle’nin vekilliğini düşürdü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER