Karayılan: Çekilmekle saflık ettik

Karayılan koalisyon tartışmalarına yönelik olarak “Kurulacak olan hükümetin de rengine bakıp biz de kendi yolumuzu belirleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Karayılan: Çekilmekle saflık ettik
KCK Yürütme Kurulu üyesi Murat Karayılan, AKP’nin “Yasal ve anayasal düzenlemeler yapacağız” sözüne inanarak geri çekilmelerinin “saflık” olduğunu söyledi. Karayılan sürecin sekteye uğradığını belirtti.

KCK yürütme konseyi üyesi Murat Karayılan, İMC TV’ye yaptığı açıklamada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Karayılan, KCK’nin ateşkes bitti açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, “Mevcut yaklaşımlar aslında oldukça zorlayıcı, intikamcı, demokratik çözüm ümitlerini tümden ortadan kaldırıcı niteliktedir. Var olan zemini zaten bozdular. Var olan ümitleri de ortadan kaldırıyorlar” ifadelerini kullandı.


Çözüm sürecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahalesiyle ortadan kaldırıldığını dile getiren Karayılan, “‘Masa filan ortada yok’ dedi. Yani her şeyi yok saydı. Bunların tümünün yerle bir edilmesi ne anlama gelir? Çözümün bitirilmesi anlamına gelir. Çözüm dolayısıyla bitmiştir, çözüm yoktur” diye konuştu.

Silahsızlanma

Silahsızlanma çağrısının “teslim ol” manasına geldiğini dile getiren Karayılan, PKK gerillarının geri çekilme programına ilişkin olarak ise şunları söyledi: “Gerilla geri çekilmeye başlayacak ama Haziranla birlikte hükümet de üzerine düşen görevleri yapacak. Neydi bu görevler? Yasal, anayasal düzeltmeler yapacak. Peki Davutoğlu’na soruyorum, yaptı mı bunları? Üzerinden 2.5 yıl geçiyor.


Hani nerede? Nerede AKP’nin yaptığı yasal ve anayasal düzenlemeler? Hiçbir şey yapmadığı halde kalkıp bizim sanki sözümüzü tutmadığımızı iddia etmek açıkca yalan söylemektir. Biz geri çekilmeyi ona rağmen durdurmadık. Eylül’de durdurduk. Aslında bu da bizim saflığımızdı. Şimdi onun özeleştirisini veriyoruz. O bizim bir saflığımızdı. Haziran ayında AKP hükümetinin adım atmaması ile birlikte biz hemen bunun bir oyun olduğunu anlamalıydık.”

Yolumuzu belirleriz

Karayılan koalisyon tartışmalarına yönelik olarak da “Kurulacak olan hükümetin de rengine bakıp biz de kendi yolumuzu belirleyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 08:42

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER