KILIÇDAROĞLU TÜYAP'TA

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 25 Kasım Pazar günü saat 14.00'da TÜYAP Kitap Fuarı’nı ziyaret etti.

 KILIÇDAROĞLU TÜYAP'TA
 KILIÇDAROĞLU BALBAY, ÖZKAN VE YALÇIN İÇİN KİTAP İMZALADI 

İlk olarak Cumhuriyet Yayınları’nın standını ziyaret eden Kılıçdaroğlu burada, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Soner Yalçın’ın kitaplarını imzaladı. Kılıçdaroğlu’nun imzaladığı kitaplar, cezaevinde bulunan Balbay, Özkan ve Yalçın’a gönderilecek. Kılıçdaroğlu, Balbay’ın ‘Gülümsemek Direnmektir’ kitabına, ‘Yaşama hep gülümseyeceğiz’, Özkan’ın ‘Anne Hiç Canım Acımadı’ kitabına ‘Sevgili Tuncay, hiçbir karanlık sürekli olmamıştır. Aydınlık günler dileğiyle…’,

Yalçın’ın ‘Samizdat’ kitabına ise, “Sevgili Soner, bu kitap herhalde hapishane tarihinin bir başyapıtıdır. Hukuksuzluklar, adaletsizlikler ve önyargılarla devam eden bir dava… Aydınlık ve özgür bir Türkiye dileğiyle…” yazarak imzaladı.

Kılıçdaroğlu'nu CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz kaan Salıcı, il yöneticisi Ali Ulvi Gökbulak, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Ekrem İmamoğlu ve bazı partililer de yalnız bırakmadı.

...

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda yer alan Cumhuriyet Kitapları standında Kılıçdaroğlu, ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan ve Odatv davasının tutuklu sanıklarından gazeteci Soner Yalçın'ın kitaplarını imzaladı.

Kılıçdaroğlu, Soner Yalçın'ın ''Samizdat'' kitabına ''Sevgili Soner, bu kitap, hapishane tarihinin herhalde bir başyapıtıdır. Hukuksuzluklar, adaletsizlikler ve önyargılarla devam eden bir dava... Aydınlık ve özgür bir Türkiye dileğiyle''; Mustafa Balbay'ın ''Gülümsemek Direnmektir'' kitabına, ''Yaşama hep gülümseyeceğiz''; Tuncay Özkan'ın ''Anne hiç canım acımadı'' kitabına da ''Sevgili Tuncay, Hiçbir karanlık sürekli olmamıştır. Aydınlık günler dileğiyle'' yazdı.

Kılıçdaroğlu'nun imzaladığı kitaplar, cezaevinde bulunan Balbay, Özkan ve Yalçın'a gönderilecek.

Gazetecilere yaptığı açıklamada ise Kılıçdaroğlu, kitapların, insanların zihin dünyasını aydınlattığını ifade ederek, şunları söyledi:

''Ama günümüzde kitap yazarlarının hapse atıldığı, zulüm gördüğü bir süreci yaşıyoruz. 'Silivri Akademisi', -oraya akademi diyorum çünkü yayımlanan kitapların sayısı neredeyse 50'yi aştı, 100'e yaklaşıyor- demokrasi tarihimizin ilginç bir sayfası olarak kendisini gösterecektir. Silivri'de gazeteciler, akademisyenler, milletvekilleri, askerler var. Orada bütün dünyanın kabul ettiği haksız bir yargılama süreci var. Bütün dünya kabul ediyor, sivil toplum kuruluşları, düşünce kuruluşları Silivri'de yaşanan dramı anlatıyor ama dramı anlamayanlar da var. Haksızlığa karşı direnmesi gerekirken, haksızlığı savunanlar var. Buradan bütün yurttaşlara, aydınlara, sanatçılara seslenmek istiyorum:

'Elinizi vicdanınıza koyun ve Silivri'yi öyle düşünün. Bugün birisine yönelik haksızlık yarın size yönelebilir.' Haksızlık nereden gelirse gelsin, kimden gelirse gelsin bu ülkenin aydınlarının, yurtseverlerinin ortak direnç göstermesi gerekiyor.''

'ZİNDANLAR, AYDINLARA KAPALI OLMALI'

Kılıçdaroğlu, herkesin yargılanabileceğini ancak hukuk içinde yargılanması gerektiğini belirterek, ''Şu anda Silivri'de üstünlerin hukuku vardır, hukukun üstünlüğü yoktur. Baskıcıların hukuku vardır, hukukun üstünlüğü yoktur. Zulüm yapanların hukuku vardır, hukukun üstünlüğü yoktur. Bu ülkenin zindanlarında aydınlar, kitap yazanlar, 'Parasız eğitim istiyorum' diyenler, üniversite öğrencileri yatmamalı. Bu ülkenin zindanlar, aydınlara kapalı olmalı'' diye konuştu.

Çağdaş, uygar bir ülke olmak için aydınların dilediklerince yazı, kitap yazabildikleri bir sürecin yaşanması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Zulümle, baskıyla, şiddetle, tehditle aydını yaşatamazsınız. Buradan sesini çıkarmayan aydınlara da sesleniyorum: 'Aydın daha fazla konuşmak zorundadır.

Aydının, aydın kimliğini hak edebilmesi için toplumun önderi olmak durumundadır. Eğer sesini keserse, korkarsa o kişiye aydın denmez. Aydın, yiğit olacak, konuşacak. Sadece kalemiyle değil, diliyle de konuşacak ve bunun mücadelesini yapacak'' dedi.

TRT Muhabiri Yasemin Küçükkaya da ''Darbe Şakacıları Sevmez'' adlı kitabını imzalayarak, Kemal Kılıçdaroğlu'na hediye etti.

Kılıçdaroğlu, fuarı gezerken, gazeteci Nedim Şener'e, Şener'in ''Baba Seni Neden Oraya Koydular '' adlı kitabını da imzalattı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2012, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER