Komutanların yeri değiştirildi

Silvan'da 13 askerin şehit olduğu operasyonu yürüten bir binbaşı ile üstteğmenin görev yeri değiştirildi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de Jandarma Genel Komutanlığı'nın idari olarak görevden alma ya da yer değiştirme şeklinde bir uygulaması olduğunu söylemişti.

Komutanların yeri değiştirildi
Silvan'ın Bayrambaşı beldesinin Dolapdere kırsal kesiminde, 14 Temmuz'da terör örgütü PKK'nin hain saldırısı sonucu 13 askerin şehit düşmesiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Silvan 4. Taktik Jandarma Komando Alayı Komutanlığı emrindeki taburun başında bulunan ve operasyonu yönettiği belirtilen Binbaşı Milbay Şahin ve aynı taburun emrinde olan ancak ismi açıklanmayan bölük komutanı teğmenin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığında görevlendirildiği öğrenildi.

İdris Naim Şahin "bu yönde bir uygulama var" demişti

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkanlığı'nca Polis Akademisi Gölbaşı Kampüsü'nde düzenlenen 40. Dönem temel Özel Harekat Kursu mezuniyet töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Silvan'daki terörist saldırıyla ilgili görevden alınan ya da görev yeri değiştirilen jandarma komutanı olup olmadığının sorulması üzerine Şahin, ''Ayrıca idari olarak Jandarma Genel Komutanlığımız'ın bu yönde bir uygulaması oldu'' dedi. Şahin, ''Kimler ve kaç kişi'' sorusunu da, ''Sayısı önemli değil'' diye yanıtladı.

Şahin, ''Rütbe olarak nedir? Jandarma Bölge Komutanı var mı?'' ve ''Alay komutanı var mı'' sorularına ''Şu anda yok'' yanıtını verdi. Tabur komutanı ya da bölük komutanı olup olmadığı sorusu üzerine Şahin, ''Olabilir'' dedi.

İdris Naim Şahin, görevden alınan ya da yeri değiştirilen tabur ya da bölük komutanı sayısının kaç olduğuna ilişkin soruyu yanıtlarken, ''Sayısı önemli değil. Jandarma Genel Komutanlığımız tarafından değerlendirilerek, soruşturmaya paralel bir şekilde idari tedbirler alınıyor. Bunun devamı da olabilir, olmayabilir. Bundan sonrası artık o kurumun kendi çalışma anlayışı ve prensipleri çerçevesinde yürüyecek bir husustur. Bu, günübirlik basınla ve kamuoyuyla paylaşılması gereken bir konu olmaktan çıkmıştır artık'' diye konuştu.

Karadeniz'e özel tim

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Karadeniz Bölgesi'nde görev yapacak özel bir birim oluşturulması yönünde çalışma yaptıklarını bildirdi.

Bakan Şahin, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkanlığınca Polis Akademisi Gölbaşı Kampüsü'nde düzenlenen 40. Dönem Temel Özel Harekat Kursu mezuniyet töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şahin, ''Özel harekat polisinin atış talimi sırasında heyecanlandınız, o anda neler hissettiniz?'' sorusu üzerine, tatbikatı izlerken heyecanlandığını ancak bu heyecanın korkuya değil sevgiye ve umuda dayalı bir heyecan olduğunu kaydetti.

Silvan'daki terörist saldırıyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan raporun içeriğinin sorulması üzerine Şahin, 13 şehitle sonuçlanan olayın inceleme ve soruşturmasının Genelkurmay Başkanlığınca başlatıldığını belirtti.

Bu görev iç güvenlik görevi olduğu için ve iç güvenlik görevinde yer alan jandarmanın da İçişleri Bakanlığına bağlı olması nedeniyle aynı zamanda mülki açıdan konunun incelenmesi ve araştırılması için kendilerinin de çalışma başlattığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:
''Her iki kurumun iki gün arayla başlattığı bu inceleme çalışması hemen hemen eş zamanlı ve eş güdüm içinde gerçekleşti. Konu aynı olduğu için ve karşılıklı bilgilenme sürece yaşandığı için sonucunda raporların müştereken değerlendirilmesi yapıldı ve kamuoyumuzun bilgilendirilmesi ilk defa inceleme ve araştırmayı onlar başlattığı için Genelkurmay Başkanlığınca yapıldı. Zaten bakanlığımızın yaptığı çalışmanın sonucuyla Genelkurmay Başkanlığının yaptırdığı çalışmanın sonucu birbiriyle örtüşüyordu. Sayın Başbakanımıza bunu ifade ettik. Aynı konuda yapılan iki çalışmanın sonuçları aynı olunca açıklamanın iki defa yapılmasının gereği kalmadı ve bir açıklamayla konu kamuoyuna duyuruldu. Görülen eksikliklere, hatalara yönelik bazı hususların yargı tarafından değerlendirilmesi sonucuna varıldı ve konu yargıya intikal ettirildi, ettirilmek üzere. Bunun üzerine söylenecek ilave bir husus yok.''

''Mülkiye müfettişlerinin çalışması sonucunda yargıya intikal edecek bir konu var mı yoksa Genelkurmayın yaptığı kafi olacak mı?'' sorusu üzerine Bakan Şahin, ''Birbiriyle paralel ve birbiriyle uyum içinde her iki kurumun yaptığı araştırma, soruşturma çalışması yargıya intikal edecek. Bu konunun da artık bu noktada sonlandırılmasında yarar görüyorum. Genelkurmay Başkanlığımızın başlattığı, İçişleri Bakanlığımızın da kendi açısından başlattığı ve aynı noktada sonuçlanan iki inceleme araştırma çalışmasından sonra güvenlikle ilgili bu konunun kendi mecrasında yürür halde bırakılmasında hizmetin tabiatı açısından doğruluk görüyorum'' diye konuştu.

Şahin, ''Karadeniz Bölgesi'nde görev yapacak özel bir birim oluşturulduğu yönünde bazı bilgiler var. Bu yönde açıklamanız olacak mı?'' sorusu üzerine, ''O yönde çalışmamız var'' dedi. Bakan Şahin, ayrıntı isteyen gazetecilere, ''Veremeyiz, çalışmamız var, sonuçlanınca zaten görülecektir'' karşılığını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER