Kurban Bayramı'nda kaç gün tatil?

Kurban Bayramı ne zaman başlıyor sorusu, bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanmaya devam ediyor.

Kurban Bayramı'nda kaç gün tatil?
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı dini günler takviminde yer alan bilgilere göre tatil planlarını ve uçak biletlerini erken tarihte planlayacak olan vatandaşlar, Kurban Bayramı ne zaman sorusuna cevap arıyor. Peki, milyonlarca kişinin merak ettiği Kurban Bayramı ne zaman, hangi gün idrak edilecek? İşte, detaylı bilgilerKurban Bayramı ne zaman sorusu için cevap aranmaya devam ediyor. Milyonlarca kişinin merakla beklediği konular arasında yer alan Kurban Bayramı ne zaman sorusu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini günler takvimi araclığıyla kolayca öğrenilebiliyor.


Peki, Kurban Bayramı ne zaman, hangi gün idrak edilecek?


İşte, tarih bilgisi hakkında detaylı bilgiler

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN KUTLANACAK, TATİL KAÇ GÜN OLACAK?

Kurban Bayramı, her yıl biraz daha gerileyerek yaz aylarına doğru çekilmeye başladı. Bu yıl, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe olarak kabul edilecek. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı’nın dört günü olacak. Yani bu yıl, arefe günü de dahil edilirse Kurban Bayramı 31 Ağustos Perşembe günü başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü son bulacak.


*31 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Perşembe)

*1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün (Cuma)

*2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün (Cumartesi)

*3 Eylül Kurban Bayramı 3.gün (Pazar)

*4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün (Pazartesi)

TATİL GÜNÜ 6 VEYA 10 GÜN OLABİLİR

Kurban Bayramı ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de tatil uzatma ve birleştirme kararı konusu. Bu sene uzun soluklu olmasa da, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın resmi tatil olması ve arife gününün tam gün ilan edilebilmesi, bu konuyu gündeme taşındı. Bu gelişmeler göz önünde bulundurulursa toplam tatil süresinin 6 güne çıkma ihtimali var. Eğer, hükümet tarafından 28 ve 29 Ağustos tarihlerinin resmi veya idari tatil ilan edilme durumu söz konusu olursa, Kurban Bayramı tatili 10 günü bulabilecek.


BAYRAMDA İNDİRİMLİ ULAŞIM


Bayramda vatandaşların aile, akraba ziyaretlerini daha kolay yapabilmesi ve bayramda özel araç kullanımının azaltılmasının amaçlandığı uygulama ile; 1 - 4 Eylül arasında Kurban Bayramı boyunca İETT ve Özel Halk Otobüsleri, Otobüs AŞ, Metrobüs, Şehir Hatları Vapurları, Toplu Taşıma Entegre Özel Deniz Motorları, Metro, Tramvay, Hafif Metro ve Füniküler yüzde 50 indirimli hizmet verecek.Ayrıca ilk, orta ve liselerin açılacağı 18 Eylül Pazartesi günü de 06.00-14.00 saatleri arasında İstanbuldaki toplu ulaşım araçlarının ücretsiz olarak hizmet verecek. 18 Eylül’de İstanbulda 5 bin 771 okulda, 2 milyon 689 bin 988 öğrenci ile 142 bin 524 öğretmenin ders başı yapacak. Alınan kararla okulun ilk günü vatandaşların özel araçlarıyla trafiğe ek yük getirmemesi amaçlanıyor.
Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2017, 11:58

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER