Polise Gaz Ayarı Geliyor

İçişleri Bakanı Muammer Güler polisin biber gazı kullanımına sınırlama getirdi.

Polise Gaz Ayarı Geliyor
İçişleri Bakanı Muammer Güler, toplumsal olaylarda göz yaşartıcı gaz kullanmadan önce gaz mühimmatının kullanılacağı yönünde sesli yayın araçlarıyla duyuru yapılması talimatı verdi. 
Güler, bu yolla gaz kullanmadan önce gruptan ayrılmak isteyenlerle üçüncü kişilerin uzaklaştırılmasına olanak tanınmasını isterken, polise saldırı veya direniş olmadıkça gazlı müdahaleden kaçınılması gerektiği talimatını verdi. 

Milliyet'in haberine göre Gezi Parkı protestocularına biber gazlı sert müdahaleler nedeniyle gündemin ilk sırasına tırmanan gaz tartışması sürerken Güler, konuya ilişkin özel bir genelgeyi önceki gün il valiliklerine gönderdi. Güler, iki sayfalık genelgesinde illerdeki toplumsal olaylarda göstericiler tarafından atılan molotof kokteyli, havai fişek ve el yapımı patlayıcılara karşı güvenlik güçleri tarafından Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'nun (PVSK) 16. maddesinde yer alan maddi güç unsurlarının kullanıldığını belirtti. 

Güler, polis müdahalelerinde gerek olaylara karışmayan vatandaşların gerekse polisin gaz kullanımından olumsuz etkilendiğini vurguladı. Yapılması gerekenler şöyle sıralandı: 

* Gaz mühimmatının kullanılacağı konusunda sesli yayın araçları ile duyuru yapılacak. Gösterici gruptan ayrılmak isteyenler ile üçüncü kişilerin uzaklaşmasına fırsat verilecek. 
* Gazlı müdahaleden önce su püskürtücü panzer ve TOMA'lar kullanılacak. 

OKUL HASTANE VARSA KULLANMA 

* Gaz kullanmadan önce, darbe etkili savunma tüfeğinin ara silah olarak kullanılması sağlanacak. 

* Gazların etki alanı dahilinde okul, hastane, kreş ve huzurevi gibi kurum ve kuruluşlar bulunup bulunmadığına dikkat edilecek ve olaya karışmayan vatandaşların etkilenmemesi için özen gösterilecek. 

* Müdahale edilecek grubun yaşlı, kadın, engelli gibi profili dikkate alınacak, strateji belirlenecek. 

* Kapalı mekanlarda ve özellikle spor alanlarında gaz el bombaları ve gaz fişekleri kullanılmayacak. 

* Gazlı müdahalelerde olayın uzun sürmesi halinde gaz kullanımına bir süre ara verilerek grubun dağılması sağlanacak ve diğer gereçler kullanılacak. 

* Çevreye veya güvenlik güçlerine karşı saldırı veya direniş olmadıkça gazlı müdahaleden kaçınılacak, direniş ve saldırısına son vermiş kişi veya gruplara karşı kesinlikle gaz kullanılmayacak. 

* Bazı durumlarda gaz fişeği yerine grubu tedirgin edip dağılmalarını sağlamak açısından ses ve ışık fişeği ya da yüksek ses çıkartan diğer mühimmat kullanılacak. 

* Orantısız güç ve aşırı gaz kullanımı iddialarını önlemek için müdahale ve gözaltı işlemleri kamera ile kayıt altına alınacak. 

* Müdahale sonrası gaz sarfiyatı belirlenecek. Kontrolün sağlanabilmesi ve keyfi hareketlerin önüne geçilmesi için olayların sonunda mutlaka gaz mühimmatı kullanan personel ve sorumlu amir tarafından tutanak tutulacak.
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2013, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER