Silivri’de ev kadını olmak kader değil

Silivri Belediyesi’nin sayısını üçe çıkardığı Mahalle Evleri’nde, kadınlar aldıkları kurslarla bir arada üretebilmenin keyfini yaşarken, sosyal hayatın da içerisinde yer alıyorlar.

Silivri’de ev kadını olmak kader değil

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın en önemli sosyal projelerinden biri olan, mahallelerde hemşericilik bilincinin ve kentlileşmenin gelişimine yönelik faaliyetlerde bulunmak, kadınlara yönelik hizmetler gerçekleştirmek amacıyla kurulan Silivri Belediyesi Mahalle Evleri bugün toplamda 500 kursiyere ulaştı. Ahşap Seramik Boyama, Kurdele Nakış ve Dekoratif Sabun Yapımı kurslarının yanı sıra, sağlık ve eğitim seminerlerinin de verildiği Mahalle Evleri’nde kadınlar üretiyor, kazandıkları özgüvenle ürettiklerini sergiliyor.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın etkinliklerde vermiş olduğu ve misafirlerine sunmuş olduğu hediyeler de Mahalle Evi kursiyerleri tarafından hazırlanıyor. Silivri’nin simgeleşen Yoğurtçu Heykeli’nin maketleri, Silivri manzaralı dolap süsleri, ahşap hediye kutuları kursiyerler tarafından büyük bir titizlikle Silivri Belediyesi hediyelikleri haline getiriliyor.

Silivri Belediyesi Mahalle Evleri’ne gelen anneler, ‘çocuğumu nereye bırakacağım’ diye düşünmüyor. Annelerinin kursta geçirdiği zamanda, çocuklar da kendileri için özel olarak hazırlanan oyun odasında oyuncaklar ve boyama setleriyle keyifli vakit geçiriyor. 

IŞIKLAR; “GURUR DUYUYORUM”
Silivri Belediyesi Mahalle Evleri’nde kursiyerleri ziyaret ederek, yapılan çalışmaları inceleyen Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar; “Yeni Mahalle, Mimarsinan ve Gümüşyaka Mahallelerimizde hizmet veren Mahalle Evleri’mizi her mahallemizde açmak istiyoruz. Yapılan çalışmalar duyuldukça, ortaya çıkan el emeği eserler sergilendikçe talepler artıyor. Bugün yaklaşık 500 kursiyerimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ortaya konan emeği gördükçe gurur duyuyorum. Mahalle Evlerimizde kurslarımızın yanı sıra psikoloğumuz tarafından sağlık ve eğitim seminerleri, danışmanlık hizmetleri de veriliyor. Kursiyerlerimizden gelen taleplere göre farklı branşlarda kurslar açarak, talebi arttırmayı ve her mahallemize Silivri Belediyesi Mahalle Evi kazandırmayı planlıyoruz” dedi.


Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2012, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER