Şırnak'ta 'demokratik özerklik' ilanı kutlandı

DEMOKRATİK Toplum Kongresi'nin (DTK) 14 Temmuz'da Diyarbakır'daki olağanüstü toplantısında ilan ettiği Demokratik Özerklik için Şırnak'ta kutlama yapıldı. Kutlama kapsamında havai fişek gösterisi de düzenlendi.

Şırnak'ta 'demokratik özerklik' ilanı kutlandı

BDP Şırnak İl Başkanlığı, DTK'nin Demokratik Özerklik ilanına destek vermek amacıyla Yeni Mahalle, Dicle Mahallesi ve Yeşilyurt Mahalleleri'nde bir kutlama düzenledi. Yapılan kutlamalarda binlerce kişi geceyi aydınlatan havai fişekler altında halaylar çekti. Kutlama alanında terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan ile Mahsun Korkmaz'ın posterlerini açıldı.

Kutlamalara, BDP Şırnak İl Başkanı Abit İke'de katıldı. İke, Yeşilyurt Mahallesi'nde yaptığı konuşmada, "Bizler Botan halkı olarak özerkliğe öncülük etmeyi bir onur olarak görüyoruz ve bu anlayış ile Demokratik Özerkliği destekliyor ve yaşama geçmesi konusunda Botan halkının buna hazır olduğunu biliyoruz" dedi. Bölgedeki halkın kendi çözümünü kendisinin ürettiği görüşünü savunan Abit İke, "Halkımız zaten yıllardır kurdukları mahalle meclisleri, köy komünleri, kent meclisleri ve halk evleri ile zaten bunun bütün hazırlığını bitirmiştir. İnanıyorum ki Şırnak halkı Demokratik Özerkliği en iyi şekilde sahiplenecek. Şimdiden özerklik bütün halkımıza hayırlı ve uğurlu olsun diliyorum" diye konuştu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER