Suriye askerleri sınıra dayandı

Suriye askerlerinin önceki gece yarısından itibaren Türkiye sınırına 500 metredeki Harapcöz Köyü’ne girmeleri üzerine gergin saatler yaşanmaya başlandı

Suriye askerleri sınıra dayandı
Gözetleme kulesine çıkan askerler, bir süre önce köylülerin çektiği Türk bayrağını indirip, Suriye bayrağı astılar. Sınırdaki Türk askerlerine de miğfer giyme emri verildi.

SURİYE Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sert uyarılarına rağmen Türkiye sınırında ateşle oynuyor. Suriye askerleri, önceki geceyarısından itibaren Suriye’nin Türkiye sınırı yakınındaki Harapcöz Köyü’ne girerek sınırımızın 500 metre yakınına kadar ilerledi.

 

Suriyeli ormancılara ait gözetleme kulesine çıkan Kanas tüfekli Suriyeli askerler, bir süre önce buraya köylüler tarafından çekilen Türk bayrağını indirip, Suriye bayrağını astı. Sabaha kadar burada bekleyen keskin nişancıların öğle saatlerinde çekildikleri zannedildi. Ancak askerler, akşam saatlerinde Harapcöz Köyü’ndeki terk edilen evlerin çatılarında tekrar görüldü. Harapcöz ‘de bazı evlerin El Muhaberat görevlileri tarafından, iş makineleriyle yıkıldığı ileri sürüldü. Sınırdaki bekleyen Suriyeliler’in de neredeyse hepsinin Türkiye tarafına geçtiği, geri kalanların ise ormanlık alanda gizlendiği bildirildi. Suriye askeri helikopterleri de havada tur attı. Hatay’ın Güveççi Köyü’ndeki Reuters fotoğrafçısı, 3 üniformalı Suriye askerinin bir tepedeki evin çatısında otomatik tüfeklerle beklediğini, buna karşılık bu ay sınırda görevlendirildiklerinden beri Türk askerlerine ilk kez miğfer giyme emri verildiğini kaydetti.

2. Ordu Komutanı sınırda

Sınırın Suriye tarafında yaşanan hareketlilik devam ederken 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük de dün Güveççi Köyü’ne gitti. Sınıra kadar giden Orgeneral Yörük, bölgede inceleme yaptı. Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali de, Suriyeli sığınmacıların kaldıkları çadırlarda incelemelerde bulunmak üzere Hatay’a geldi. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ile makamında görüşen Küçükali, daha sonra Altınözü ve Yayladağı ilçelerindeki çadırkentlerde incelemelerde bulundu.

Lojistik bağlantıyı kesiyorlar

Bu arada, özellikle Cisr eş-Şüğur’daki kanlı müdahaleler, protestoların ülkenin ticari merkezi Halep’e yayılmasına yol açtı. Reuters’e konuşan görgü tanıklarına göre, bugüne kadar bölgedeki Sünni tüccar sınıfının desteğine sahip olan Esad rejimi, Halep-Türkiye yolunu bloke etmeye başladı. Bloke edilen yol, Avrupa’dan Ortadoğu’ya konteyner trafiği için kilit önem taşıyor. Halep’in Heitan bölgesinde de onlarca kişinin tutuklandığı belirtiliyor. Halepli bir Suriyeli Reuters’e telefonda, “Türk sınırına 15 km mesafedeki Manag Köyü’nde zırhlı araçlardaki askerler etrafa rastgele ateş açtı” dedi. Suriyeli bir doktor da, “Rejim Halep’te olası ayaklanmalara karşı önleyici tedbir alıyor. Türkiye ile lojistik bağlantıyı kesiyor. Burada birçok insan Suriyeli ajanların dinlemesinden kurtulmak için Türk GSM operatörlerine bağlı hatları kullanıyor.Kaçmak için kaçakçıların yollarını kullanıyorlar” dedi.

Yardım sürüyorSURİYE askerlerinin zırhlı birliklerin desteğinde sınır bölgesine yaklaşması üzerine dün sayıları 600’e varan mülteci Türkiye’ye girdi. Türk Kızılay’ı ise sayıları 10 bini aşan ve giderek artan Suriyeli mültecilere tüm zorluklara karşın yardıma devam ediyor. Hatay’ın Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde bulunan sığınmacıların bir bölümü yoğunluk nedeniyle Reyhanlı İlçesi’ne nakledildi. Bu arada Suriye’nin resmi Sana ajansı, Türkiye’deki kamplarda bulunan 500’den fazla kişinin dün Cisr Eş Şuğur’a döndüklerini duyurdu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER