Üç mahallenin imar planları onaylandı

Selimpaşa Kavaklı Ortaköy mahalleleri 1/5000’lik nazım imar planları İBB Meclisinde gurubu bulunan siyasi partilerin oy birliği ile geçti.

 Üç mahallenin imar planları onaylandı
Silivri’nin bir buçuk milyon olarak tahmin edilen gelecekteki nüfusunun 300 ila 400 bin kişi barındıracağı düşünülerek gerçekleştirilen planlar Kavaklı Ortaköy Selimpaşa üçgeninde çok büyük bir yerleşim alanı açacak.
1/5000’lik planlar kapsamında üç mahallede yeni yaşam alanları oluşmasıyla beraber bu mahalleler İstanbul için bir cazibe merkezi haline de gelecek.  Yapılan planlar bölgede nüfus artışının hesap edilerek düzenlendi. Artıştan sonra bölgede ki nüfusun üç mahallede 300 ila 400 Bin kişi olacağı hesaplanıyor.
Yerleşeceği planlanan nüfusun yoğun olması bölgede ulaşım konusunda kolaylıklar sağlayacak bir dizi yatırımı da beraberinde getirecek.
Planlar dahilinde E-6 otoban yolunun Selimpaşa ve Silivri gişelerinin arasında kalan bölgeye yeni gişeler kurulmak suretiyle Kavaklı Mahallesine direk bağlanacak yeni bir otoban bağlantı yolu yapılacak.  Yapılacak olan bağlantı yolu Silivri’ye ulaşım için kullanılan mevcut gişelerden daha avantajlı bir alternatif sağlayarak ulaşımı kolaylaştıracağı gibi bölgeye de ayrı bir hareketlilik getirecek.
Raylı sistemlerle ilgili planlamaların da mevcut olduğu 1/5000’lik nazım imar planlarında Silivri’ye metronun gelmesi çalışmaları hız kazanarak devam edecek.
Kabul edilen 1/5000’lik nazım imar planı Selimpaşa Mahallesinden Gümüşyaka Mahallesine uzanan Silivri sahil şeridinin daha kullanılabilir bir şekilde düzenlemesini de kapsıyor.
Bölgede yaşayacak olan vatandaşlarımızın daha rahat yaşam koşullarına sahip olması perspektifinde; nüfusun gelecekte rahat bir yaşam sürmesi doğrultusunda yeni yollar, okullar, sosyal donatı alanları, yeşil alanlar ağırlıklı olmak üzere kabul edilen 1/5000’lik planlar çerçevesinde hayata geçirilecek. Bu sayede Silivri’ye ve bu mahallelerde yaşayan hemşerilerimize yönelik gerek imar gerek sosyal beklentiler doğrultusunda artı katma değer ortaya koymak sureti ile halkımızın yaşam kalitesi yükselmesi de amaçlandı.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan AK Parti Silivri ilçe Başkanı ve aynı zamanda İBB Meclis Üyesi de olan Metin Karakaş ‘’ Silivri’nin Başbakanımızın 2023 hedefi vizyonu ve İstanbul ölçeği dahilinde nazım imar planı çerçevesinde Selimpaşa Ortaköy Kavaklı üçgeninde gerçekleştirilecek olan planlamanın Silivri’mize getireceği artı değerler tüm kamu oyu tarafından ittifakla kabul edilmektedir. 1/5000’lik nazım imar planları Selimpaşa, Kavaklı ve Ortaköy’ün bir bütün halinde 300 ila 400 bin nüfusunun olacağı öngörüsüyle planlandı. Yirmi yıl sonra buralarda ki değişime hep beraber şahit olacağız İstanbul’un nüfusunun çok fazla olması ve bu nüfusun Silivri’ye doğru kayması tartışmasız bir gerçek. 1/5000’lik nazım imar planlarını bu gerçekleri göz önünde bulundurarak yapıldı. Amacımız gelecek nesillere daha yaşanılır bir Silivri bırakmak. ‘’ dedi. Karakaş yaptığı açıklamanın sonunda 1/5000’lik nazım imar planları ile ilgili AK Parti İlçe Başkanlığı’nın Selimpaşa Ortaköy ve Kavaklı’da bilgilendirme toplantıları da yapacağını belirtti. 
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2012, 00:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa güneş
Mustafa güneş - 2 yıl Önce

Allah razı olsun,yaparsa yine akp yapar

SIRADAKİ HABER