Yazıklar olsun!

Gazete İstanbul’a konuşan Alevi Kültür Dernekleri Silivri Şube Başkanı Coşkun Aksoy, Alevilere ayrılan ibadet alanının ‘Cem Evi’ olarak isimlendirilmesine AK Parti grubunun ret oyu vermesini ‘Silivri’ye yakışmadı. Bu arkadaşlar daha bir hafta önce bu konuya sıcak bakarken şimdi ne değişti? Bu ayıp hepimizin, yazıklar olsun! sözleriyle değerlendirdi.

Yazıklar olsun!

Aksoy gazetemize yaptığı açıklamada meclis toplantısında ki Cem Evi gündem maddesini değerlendirdi. Aksoy, AK Partili belediye meclis üyelerinin bu karara ret oyu vermesinin tamamen siyasi olduğunu vurgulayarak ‘İşim gereği AK Partili meclis üyesi arkadaşlarımızla da zaman zaman sohbetlerimiz oluyor. Daha geçtiğimiz hafta bu maddenin meclise geleceğini biliyorlardı. Birebir görüşmelerimizde Cem Evi olarak isimlendirilmesine gayet sıcak bakmışlar ve hoşgörüyle yaklaşmışlardı. Ankara’da olduğum için toplantıyı takip edemedim. Meclis toplantısında ret oyu verdiklerini öğrendim. Şaşkınım. Çünkü zihniyetlerinin bu şekilde olmadığını düşünüyorum. Olayı tamamen siyasete bağlıyorum. Yukarıdan aşağıya inen bir siyasi anlayış yüzünden bu karın oy çokluğu alması Silivri’ye yakışmadı’ yorumunda bulundu.

Siz Sünni Kültür Derneği gördünüz mü?

Aksoy, Alevilerin Cem Evlerini hep kendi imkanlarıyla yaptıklarını, devletten maddi bir şey beklemediklerini de sözlerine ekleyerek açıklamasına şu sözlerle sürdürdü: Kabesi insan olan ve 72 millete aynı nazarda bakan bir topluma Cem Evi’nin ibadethane olarak tanımlanmasına karşı çıkmak büyük bir ayıptır. Silivri’mizin ayıbıdır. Bunca zulme rağmen hala dernek ve vakıflarla mücadele veriyoruz. İnancın mücadelesinde, dernekçiliği ya da vakıfçılık mantığını bu topluma, her şeye rağmen 25 milyona Cem Evi çok görülüyor. Siz hiç Sünni Kültür Derneği ya da Sünni Vakfı gördünüz mü? Göremezsiniz.  Devlet Sünnilerin inancı için trilyonlarca para harcıyor. Camilere de karşı değiliz. Fakat Aleviler hiçbir ödenek beklemeden, tamamen kendi imkânlarıyla kendi Cem Evlerini kendileri yapıyor. Buna rağmen devlet Cem Evlerine ibadethane demekten kaçınıyor’

Aksoy son olarak bu ayıba Silivri’nin alet olmamasını beklerdim dedi ve ‘Herkesin elini vicdanına koymasını isterdim. Bu ayıp hepimizin. ’ dedi. 

KAYNAK:GAZETE İSTANBUL

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 15:25

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER