29 Ekim ve 10 Kasım'da yasak geliyor!

İçişleri Bakanlığı'nın etkinlik yasağı genelgesiyle baroların genel kurulları iptal edildi. Yasağın 29 Ekim ve 10 Kasım törenleri için de uygulanabileceği belirtiliyor.

29 Ekim ve 10 Kasım'da yasak geliyor!

Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın da yeni tip koronavirüs (Covid-19) yasakları kapsamına alınabileceğini yazdı.

Ataklı, bugünkü köşe yazısında İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesini hatırlatarak, "İçişleri Bakanı bir genelge yayınlayarak kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin her türlü toplu faaliyetini yasakladı. Hesapta bu karar koronaya karşı alındı ama öncelikle barolara karşı uygulanacak," diye yazdı.

"Saray, hukuktaki son kaleyi ele geçirmek için çoklu baro sistemini getirmişti. Buna rağmen dinci barolar kurulamayınca böyle bir önlem alındı," diyen Ataklı, devamında şunları kaydetti:

"Şimdi Barolar Birliği kongresi erteleniyor, kuruluşunu tamamlayamayan diğer barolar kurulacak ve genel kurula delege gönderecek. Saray, baroları bu yolla ele geçirmek ve etkisiz hale getirmek istiyor.

Tabii şu anda gözler barolarda ama yasak sürecinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü de var. Galiba bu sefer de “Ne yapalım genelge böyle” bahanesinin arkasına sığınacaklar."

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER