Adaylığı tehlikede

Milletvekili adaylığı süreci bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara neden olan Hatip Dicle’nin adaylığı yeniden riske girdi

Adaylığı tehlikede

.BDP’nin desteklediği Diyarbakır Bağımsız Milletvekili adayı Dicle’nin terör suçundan aldığı 1 yıl 8 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı, yerel mahkemeye gönderildi. Kesinleşen ceza, “Milletvekili seçilmeye engel suç” kapsamında olduğu için seçimlere 4 gün kala Dicle’nin adaylığı tehlikeye girdi. Dicle, KCK davasından halen cezaevinde bulunuyor.

Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, 31 Mart 2008’de Dicle hakkında “PKK terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan dava açtı. İddianameye göre Dicle, 23 Ekim 2007’de TSK’nın operasyonları nedeniyle bir ajansa yaptığı açıklamada, “Bu ateşkes fiilen geçersiz hale geldi. Ordunun operasyonları durmadığı takdirde onlar da meşru müdafaa haklarını kullanırlar. Çatışmalar bu şekilde bugüne kadar geldi” sözleriyle suç işledi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi 18 Şubat 2009’da Dicle’yi “PKK’nın propagandasını yapmak” suçundan 1 yıl 8 ay hapse mahkûm etti. Dicle’nin TCK’nın 53’üncü maddesinde düzenlenen ve siyaset yapma yasağının da içinde olduğu belli hakları kullanmaktan yasaklanmasına da hükmedildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararı 22 Mart’ta onadı. Sanık avukatlarının itirazı da reddedildi ve Dicle hakkındaki karar kesinleşti. Yargıtay’ın kesinleşen kararı, geçen günlerde Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı. Mahkeme geçen hafta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kararın örneğini gönderdi. Dicle’nin vekil seçilemeyeceğini belirten mahkeme, savcılığın derhal YSK’yı uyarmasını ve önlem alınmasını talep etti.

YSK’nın ilke kararlarına göre, Dicle hakkındaki yazının seçimlerden önce ulaşması durumunda konuyu değerlendirecek; seçim sonrasında ulaşması durumunda ise “Tasarruf yetkimiz yok” diyerek kararı Meclis’e bırakacak. Dicle’nin seçilmesi halinde milletvekili sıfatını kazanması için “Meclis’te yemin etmesi” gerekiyor. Bu da ancak tutuklu bulunan Dicle’nin tahliyesi ya da özel izinle Meclis’e gelmesi durumunda mümkün olabilecek.

Milletvekili olması da Dicle’nin bu sıfatını sürdürmesi için yeterli olmayacak. Çünkü “Milletvekilliğin düşürülmesi”ne ilişkin Anayasa 84. maddesi buna engel. Bu maddede, “Milletvekilliğinin, kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurul’a bildirilmesiyle olur” hükmü bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER