Ali Babacan: 2023 seçimleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu

2023 yılı seçimleriyle alakalı önemli açıklamalarda bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ittifaka yeşil ışık yakarken hangi ittifakın yanında yer alacaklarını henüz bilmediklerini söyledi.

Ali Babacan: 2023 seçimleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Son zamanlarda yaşanan  erken seçim tartışmalarıyla alakalı önemli açıklamalarda bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, erken seçiminin Cumhurbaşkanına bir dönem daha hak verdiğini belirterek, "Dolayısıyla benim tahminim, vaktinden bir miktar önce seçim yaparak bir dönem daha kendine hak kazandıracak bir yöntem izleyecek."

GÜCÜNÜ RİSKE ATMAYACAKTIR

Bunun ne zaman olacağına dair bir fikrinin olmadığını söyleyen Ali Babacan, "Ama ne kadar erken? Ülke herhalde bu kadar sıkışmış durumdayken Cumhurbaşkanı'nı elindeki gücü riske atmayacaktır diye düşünüyorum."

Cumhuriyet'ten İpek Özbay'a konuşan Ali Babacan ittifak konusuyla alakalı düşüncelerini, "Bu kadar erken bir aşamada ittifak görüntüsü doğru olmayacaktır. Çünkü ittifak bir seçim ittifakı.

Seçim bitince ittifak anlamsızlaşıyor. Kaldı ki son bir ayda diğer muhalefet partilerinin yaptıkları açıklamalara bakarsanız ittifak konusunda çok somut şeyler duymuyorsunuz."

ÖZGÜN KİMLİĞİMİZİ OLUŞTUMALIYIZ

Ali Babacan açıklamaların devamında, "Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Karamollaoğlu'nun gerçekleştirdiği basın toplantısını dönüp bir izleyin. İkisi de 'Seçim yaklaşınca bunu konuşuruz' diyorlar. Bizim de kendimize özel bir sebebimiz var. Kendi özgün kimliğimizi öncelikle oluşturmamız gerek.

Erken aşamada herhangi bir siyasi partiye yakın görünür, erken aşamada ittifakın içinde gibi algılanırsak vatandaşlarımız bizi anlamak için çaba göstermez, 'Bunlar onlarla beraber' derler, bitti.

Kendi zihinlerinde bizi bir torbaya atarlar. Halbuki bizim yeni bir parti olarak kendi özgün kimliğimizi oluşturmamız gerekir."

Ali Babacan, "Siyasi partilerimiz, evrile evrile gidiyor. Bir yıl önceki durumla bugünkü durum farklı, muhtemelen bir sene sonra biraz daha değişir. Bugünden adını koymayı doğru bulmuyoruz."

KARARI SEÇİM ZAMANI VERECEĞİZ

Günün şartlarına göre hareket edeceklerini söyleyen Ali Babacan ittifak kararını seçim zamanı alacaklarını söyledi ve "Ama olumlu-olumsuz, hangi ittifakla bilemiyorum."

Kaynak: Cumhuriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER