Ali Babacan hükümete 12 soru sordu ve not verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan sanayi esnafını ziyaret gerçekleştirdikten sonra partisinin Ortahisar 1. İlçe Kongresi'ne katıldı.

Ali Babacan hükümete 12 soru sordu ve not verdi

Türkiye'de DEVA öncesi ve DEVA sonrası siyasetin çok farklı olacağını söyleyen Ali Babacan, iktidarın milleti borçlandırdığını dile getirdi.

Hükümetin açıkladığı insan hakları paketini eleştiren Ali Babacan, "Avrupa'nın bin sene öncesi yaptıklarını yeni bir şeymiş gibi anlattılar.

Sonra, Ekonomi reform paketi açıkladılar. Sayın Erdoğan ekonomi uçuyor pik yapıyor diyor, sürekli paket açıklayıp duruyor. Biz söyledik ekonomi pik yapmadı, dip yaptı görmüyor musunuz?

Yüzü gülen esnaf yok. Maliyetler artmış ama vatandaşların satın alma gücü artmamış. Ama hükümet ekonomi pik yapmış diyor."

HÜKÜMETE SINAV YAPTI

Hükümetin sorunları doğru teşhis edemediğini ve bu sebeple çözüm bulamadığını söyleyen Ali Babacan, AK Parti iktidarına 12 soruluk sınav yaptı.

Ali Babacan, soruları tek tek okuyup not verdi:

Soru 1: 190 kez değişiklik yapılan kamu ihale kanununu çıkış amacına uygun hale getirecek misiniz? Tüm ihaleleri açık, şeffaf fırsat eşitliğine dayanır hale getirecek misiniz yoksa yine 3-5 kişiyi zenginleştirmeyi ülkeyi kalkındırmak mı zannedeceksiniz?

Soru 2: Devlet kurumlarını Sayıştayların denetimine açacak mısınız?

Soru 3: Harcamalarda israftan vazgeçecek misiniz? Mali kuralı getirecek misiniz?

Soru 4: Kara delik haline gelen varlık fonunu kapatacak mısınız?

Soru 5: Kamu-özel işbirliği projeleri için ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bu ülkenin kaynakları bu projelere akmaya devam edecek mi?

Soru 6: Kanal İstanbul gibi rant projelerinden vazgeçecek misiniz?

Soru 7: Merkez Bankasını gerçekten bağımsız çalıştıracak mısınız yoksa canınız sıkıldıkça başkanı görevden almaya devam mı edeceksiniz?

Soru 8: Merkez Bankası bilançosundaki yedek akçeyi pervasızca harcamaktan vazgeçecek misiniz?

Soru 9: Döviz ve altın cinsinden iç borçlanmayı durduracak mısınız?

Soru 10: Kamu bankalarını kredi vermeye zorlamaya devam edecek misiniz?

Soru 11: TÜİK Kanunu değiştirecek misiniz? TÜİK'i bağımsız bir kurum haline getirecek misiniz yoksa rakamlarla oynamaya devam mı edeceksiniz?

Soru 12: Eş, dost ve partili kayırmacılığına son verecek misiniz?

"Hiç bir sorunun cevapları yok. Böyle boş bir sınav kağıdına siz hangi notu verirsiniz? Sıfır sıfır. Dersini çalışmamışlar kopya bile çekemiyorlar."

BU ÜLKENİN ÜSTÜNE TAŞ DÜŞTÜ

Recep Tayyip Erdoğan'ın "Damat kadar başınıza taş düşsün" lafını bir kez daha hatırlatan Ali Babacan, "Bu memleketin başına gelmedik taş kalmadı. Esnafın başına taş düştü.

Çiftçinin, işçinin, gençlerin başına koca koca taşlar düştü. Bu taşlar ekonominin başını yardı kırdı."

Kaynak: Gerçek Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER