Ali Babacan’dan insan hakları eylem planı tepkisi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün açıklamış olduğu İnsan Hakları Eylem Planı'na dair "Eylem Planı'nda aylardır sıraladığımız hak gasplarına dair tek bir cümle göremedik. Plan temel meseleye çözüm getirmiyor. Temel adaletsizlikleri halının altına süpürdükleri sürece bunlar pisliği temizleyemezler."

Ali Babacan’dan insan hakları eylem planı tepkisi

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "İnsan Hakları Eylem Planı"na dair, "Bırakın reformu, yeni planı, şunu, bunu anayasaya uy yetiyor. Ülkeyi yöneten zihniyet, kendisini anayasaya bağlı görmüyor."

Ali Babacan, partisinin otelde gerçekleşen 2. İl Başkanları Toplantısı'nda yapmış olduğu konuşmada, karşılarına çıkartılan her türlü güçlük ve engelle mücadele yaparak çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Azim ve kararlılık olduktan sonra hiçbir engel ve gücün kendilerini durduramayacağını söyleyen Ali Babacan, DEVA teşkilatların, saplanıp kaldıkları inatlar uğruna ülkeyi karamsarlığa sürüklemek isteyenlere karşı milletin umudunu pekiştirdiğini söyledi.

Ali Babacan, DEVA Partisi çatısı altında sadece siyaset yapmadıklarını, siyasetin dilini değiştirdiklerini, yepyeni bir siyasi kültür inşa ettiklerini bir kez daha söyledi.

"DEVA Partisini profesyonel muhalefet yapmak için kurmadık, bu ülkenin yönetimine talip olmak için kurduk."

ENFLASYON RAKAMLARI KONUSUNDA BÜYÜK ŞÜPHELER VAR

Bugün enflasyon rakamların açıklandığını, açıklanan rakamlar konusunda büyük şüphelerin olduğunu söyleyen Ali Babacan, konuşmasına şöyle devam etti:

"İlk 2 ayın enflasyonu yüzde 2,6. Devletin açıkladığı rakama güveniyorsanız. Fakat memura, emekliye ilk 6 ay için verilen zam ne? Geçen seneki enflasyon farkını düştüğümüzde sadece yüzde 3. İlk 6 ay için verilen yüzde üç zammın ilk 2 ayda yüzde 2,6'sı eriyip gitmiş durumda.

Bundan sonra eksi yazacak. Gerçek enflasyonun, bu rakamların çok daha üzerinde olduğunu düşündüğümüzde ülkenin nasıl bir yoksullukla, nasıl bir gelir sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını maalesef çok açık ve net bir şekilde görüyoruz."

PLANIN UYGULANMASINI ÇOK YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün "İnsan Hakları Eylem Planı"nı açıkladığını söyleyen Ali Babacan, "Elimizi vicdanımıza koyalım ve yapılanların hakkını teslim edelim.

Planı okuduğunuzda teknik iyileşmeler yok mu? Var. Beyanlar yönünde gerçekten somut adımlar atılırsa biz bunları destekleriz, daha da gerisi gelsin diye de cesaretlendiririz.

Planın uygulanmasını çok yakından takip edeceğiz. Planlama ayrı, açıklama ayrı, bunların uygulanması ayrı bir şeydir. Uygulamanın peşinde olacağız."

BIRAKIN REFORMU, ANAYASAYA UY YETİYOR

Eylem Planı'nda aylardır sıraladıkları hak gasplarına dair tek bir cümle göremediklerini, planın temel meseleye çözüm getirmediğini söyleyen Ali Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Temel adaletsizlikleri halının altına süpürdükleri sürece bunlar pisliği temizleyemezler. Sayın Erdoğan 'Biz hükümet olarak yargıya telefonu açmaktan, talimat vermekten artık vazgeçiyoruz' dedi mi? Böyle bir şey duydunuz mu? Bunun planla bir alakası yok.

Bu bir siyasi irade koyma ve uygulama meselesi. Bunun için reforma yeni düzenlemeye falan gerek yok. Halihazırda bir anayasa var ve bu anayasada bunlar çok açık.

Kaynak: Halktv

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER