Atık pil toplayana ödül

İlçedeki çevre bilincinin yaygınlaştırılması, çocuklarda çevre duyarlılığının oluşturulması ve kamu sağlığının korunması anlayışı ile hizmet veren Küçükçekmece Belediyesi, çevre açısından zararlı bir atık olan kullanılmış pilleri toplayanları ödüllendiriyor.

Atık pil toplayana ödül

Küçükçekmece Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından, birçok zehirli atık içeren pillerin doğaya karışmasını engelleyip bertaraf edilmesinin sağlanması için, ilçe genelindeki bilgi evlerine, kültür merkezlerine ve belirlenen pilot okullara atık pil toplama makineleri yerleştirildi.
Atık pil makinası nasıl çalışıyor?
Atık pil toplama makineleri sesli yönlendirme özelliği ile atık pilin atık olup olmadığını tespit ederek pilin atık olması halinde kupon veriyor. Pilin boş olmayıp dolu olması halinde de makine pili kullanıcısına iade ediyor.

Çok pil biriktirene hediye
Pil makineleri ile biriktirilen puanlarla ise çocuklara çeşitli ödüller verilerek; atık pillerle ilgili bilincin aşılanması hedeflenerek; atık pillerin ayrı toplanması alışkanlığı ve pil toplamaya özendirilmesi sağlanıyor. 2000 puan biriktiren çocuklara; scotter, MP3, kol saati, uzaktan kumandalı otomobil, uzaktan kumandalı helikopter; 10 000 puan biriktiren çocuklara ise; bisiklet, tablet PC, dijital fotoğraf makinesi veriliyor.
Hayatımızı kolaylaştıran pillerin; tükendikten sonra çevreye veya çöpe atılmaması; atık pillerin içerisindeki çeşitli kimyasal maddelerin çöp depolama alanlarında yeraltı sularına ve toprağa karışarak oluşturdukları kirliliği engelliyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2012, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER