Babacan: Rakamlara güven olmayınca ekonomiye güven oluşturamazsınız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Bayana şiddetin en yoğun olduğu ülkelerden birisi olan Türkiye’de, İstanbul Sözleşmesi devletin en tepesinde, hükümette tartışma konusu haline getirilebiliyorsa gerçekten bu ülkenin geleceğine yazık."

Babacan: Rakamlara güven olmayınca ekonomiye güven oluşturamazsınız

Hükümetin ekonomi politikalarını sert bir dille eleştiren Ali Babacan, "Bugün devletin açıklamış olduğu ne kadar rakam varsa, vatandaşlarımız mesafe ile yaklaşıyor.

Devletin açıkladığı rakama güven olmayınca o ülkede siz ekonomiye güven oluşturamazsınız. Ekonomi yönetimine güven oluşturamazsınız. Rakamlarda doğruyu söyleyeceksiniz ki geri kalan yaptığınız her şeye güven olsun."

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan konuşmasından satırbaşları ise şöyle;

İstanbul sözleşmesi tartışılıp duruyor. Bu sözleşme, bayana şiddet, aile içi şiddeti önleyen tedbirler içeren bir sözleşme. Ve sözleşmenin özü şu; konu bayana şiddetse, konu aile şiddetse bunun aması, fakatı olmaz.

Bayanlar tercih ettikleri veya yaşadıkları hayat tarzı sebebiyle şiddete maruz kaldıklarında, bunun bir hafifletici sebep olarak gösterilmesi söz konusu olamaz.

Amasız fakatsız bir şiddete karşı mücadele ile alakalı bir sözleşmedir bu.

Bayanların yakasından düşün

Bayana şiddetin en yoğun olduğu ülkelerden birisi de Türkiye’ İstanbul Sözleşmesi devletin en tepesinde, hükümette tartışma konusu haline getirilebiliyorsa gerçekten bu ülkenin geleceğine yazık.

Kabul edilebilir bir durum değil bu. Bu kültür, bu zihniyet yukarıdan aşağı, kati bir şekilde yansımalı ki Türkiye’de bu sorunu çözelim. Aksi halde bitmez.

Böyle ikircikli tutumla bitmez. ‘Yapsak mı yapmasak mı, Şu maddesinden geri mi çekilsek, sözleşmeyi iptal mi etsek?’ Siz gidin başka işlerle uğraşın. İşiniz mi yok.

Fakat biliyor ki bu konuda Türkiye için bir kutuplaştırma aracı. Asıl siz düşman arıyorsanız, bu ülkede işsizlik çok. Bu ülkenin en büyük düşmanı şu anda işsizlik, gidin işsizlikle uğraşın. Bayanların yakasından düşün.

Devletin açıkladığı ne kadar rakam varsa, vatandaşlarımız mesafe ile yaklaşıyor

Bugün devletin açıkladığı ne kadar rakam varsa, vatandaşlarımız mesafe ile yaklaşıyor. Devletin açıkladığı rakama güven olmayınca o ülkede siz ekonomiye güven oluşturamazsınız.

Ekonomi yönetimine güven oluşturamazsınız. Rakamlarda doğruyu söyleyeceksiniz ki, geri kalan yaptığınız her şeye güven olsun.

130 milyar dolar nerede?

Merkez Bankası’nın döviz rezervi, bu milletin alın teri ile, ürettiği ile, ihraç ettiği ile kazandığı döviz. Biz yıllarca biriktirdik onu. Kara günler için biriktirdik. Kötü günler için biriktirdik. Öyle akraba bakanı ortadan kaybedelim, ekonomi yönetimini değiştirelim, olanları unutturalım diyemezsiniz.

Bu millet buna kanmaz. 130 milyar dolar nerede? Bunu soracağız.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner450