Bahçelievler-Beylikdüzü arasına metro geliyor...

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 2013 yılının ilk meclistoplantısına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İTO Başkanı Murat Yalçıntaş katıldı.

Bahçelievler-Beylikdüzü arasına metro geliyor...
 Topbaş yeni metrobüs güzergahları için tarih verdi
Topbaş, Bahçelievler-Beylikdüzü arasına metro yapılacağını da söyledi.

 

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş konuşmasında İstanbul ulaşımıyla ilgili açıklamalar yaptı. Topbaş metrobüs hattının kapasitesini aştığını söyleyerek burayı rahatlatacak çalışmaları olduğunu söyledi.

ULAŞIMLA İLGİLİ YATIRIMLAR ARTIYOR
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Bu yıl şehre 8 milyar lira yatırım olarak girecek. 2013 yılının sonuna vardığımız zaman İstanbul'da yapmış olduğumuz yatırımlar toplamı 60 milyar lira olarak konuşacağız. İstanbul iflas eden bir belediye olsa Türkiye sarsılır. Biz yatırımlarımıza devam ediyoruz. Karayolları ve lastik tekerlekli sistemler olmak üzere yatırımlarımızı ulaşıma yapıyoruz. 8 yılda 24.4 milyar lira ulaşıma yaptığımız yatırım. Dünyada metroları merkezi yönetimler yapar. Biz bugüne kadar metroya 7 milyar lira civarında yatırım yapmışız. Bizim ulaşımla ilgili yaptığımız yatırımlar 2013 yılı sonunda 28.4 milyar lirayı bulacak" diye konuştu.

"ÜSKÜDAR - ÜMRANİYE METRO HATTI 2016 YILINDA DEVREYE GİRECEK"
Kadir Topbaş, "Üsküdar - Ümraniye metro hattı 2016 yılında devreye girecek 38 ayda bitirilecek 22 km' lik metro hattı özelliğini taşıyacak. Otogar - Bağcılar hattı 2013' ün ortalarında devreye girecek. Sanayi Mahallesi - Seyrantepe üçüncü tüpünün 20 aylık bir sürede devreye girmesi beklenmekte. Kartal - Pendik - Kaynarca hattı var. Bunu da Tuzla'daki tersaneye uzatma işlemi yapmaktayız. İhale aşamasına getirdiğimiz ve çok önemsediğimiz Kabataş' tan başlayacak olan Beşiktaş - Mahmutbey metrosunun ihale aşamasına geldiğini ve 2013 Mayıs' ta ihalesini yapmayı düşünüyoruz. Diğeri de Bahçelievler- Beylikdüzü ile ilgili bir metro hattımızı var. Bunu da Ulaştırma Bakanlığımız yapacak. Metrobüs hattı ciddi bir yoğunluk oluşturdu. 400 bin civarında yolcu beklerken 800 binleri yakaladı. Saatte 34 bin tek yönde yolcunun lastik tekerleklilerle taşınması mümkün değil. Burasını rahatlatmak için önemli çalışmalarımız var. Bir de Kabataş'taki tramvayı Beşiktaş'a uzatabilir miyiz diye bir çalışmamız var" dedi.


 
HALİÇ METRO KÖPRÜSÜNÜ IPAD'İNDEN ANLATTI
Haliç metro köprüsüyle ilgili çalışmaları da anlatan Topbaş, "1 milyon yolcu Yenikapı'ya inecekse başka türlü geçemiyorsanız bu köprü var. Bu köprü 19 yıldan beri devamlı tartışılıyorsa biz de bu kente karşı hassasiyeti olanlar olarak kente saygımız tabii ki sonsuz. Bir şeyi yaparken de hassasiyetle yaptığımızı söylüyorum. Bizim buna daha farklı taşıyıcılarla kazık çakma imkanımız yok. Galata köprüsü yılda 1 - 2 santim batıyor. Altı balçık" dedi.

Topbaş Haliç Metro köprüsü inşaatını anlatırken, kendi IPAD'ini kullandı. Topbaş , IPAD'inde bulunan fotoğrafı, Bakan Davutoğlu'na da gösterdi.

"ŞUBAT AYI SONUNDA SEÇİMLERİMİZİ TAMAMLAMIŞ OLURUZ"
Toplantıda konuşma yapan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ise İTO seçimleriyle ilgili konuştu. Yalçıntaş, "Bu toplantıdan sonra yönetim kurulu yapacağız. Yönetim kurulunda seçim tarihi belirlenecek. Şubat ayının ortasında komite seçimlerini yapacağız. Şubat ortasında komite seçimleri bundan bir hafta sonra da yönetim kurulu başkanlığı seçimlerini yaparız. Şubat ayı sonunda da seçimlerimizi tamamlamış oluruz. Geçen dönem yaptığımız seçimlerde bu yüzden seçim kuruluyla ön görüşme yaptık. Olabilirse seçimi iki ayrı yerde yapmayı düşünüyoruz. Bir tanesi İstanbul Dünya Ticaret merkezi diğeri de Haliç civarında bir yer olacak. Komiteleri iki yere böleceğiz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 00:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER