Bakan Koca açıkladı: Corona virüs vakalarının en çok ve en az olduğu iller

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde, Corona Virüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında, açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca açıkladı: Corona virüs vakalarının en çok ve en az olduğu iller

Sağlık Bakanı Koca, toplantı sonrası il il vaka durumlarını açıkladı. Bakan Koca, "13 ilimizde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır. Anadolu'da birinci dalga halen devam ediyor." dedi. Corona virüsten kaçınmanın mümkün olduğunun altını çizen Koca, hastalığa yol açan virüsün, solunum yoluyla bulaştığını, maskenin tüm dünyada kabul gören önemli bir tedbir olduğunu belirtti. 

Vakaların en çok ve en az olduğu iller

Yakın mesafede maskenin tek başına yetersiz olduğuna dikkati çeken Koca, "Mesafe kuralı da bu nedenle tüm dünyada tartışılmaz bir tedbirdir. El temizliği ise olmazsa olmaz bir kuraldır. Dünya, hastalığın yayılmasına karşı her ne başarı gösteriyorsa bunu, bu kurallara uyabildiği ölçüde gösteriyor. Vakaların tırmandığı ve salgının kontrolden çıktığı ülkeler, tedbirlerin ya terk edildiği veya zaten yetersiz olduğu ülkelerdir. Tedbirlere uyumun kolay olmadığını, yüzde yüz uyumun sağlanamayacağını biliyoruz. Yaşayıp geldiğimiz hayat, bu tedbirlere göre düzenlenmiş bir hayat değildir." şeklinde konuştu. 

Bakan Koca, yaptığı açıklamada illerdeki son durumu da paylaştı.

İşte son 3 gün en az vaka görülen 7 il;

Tunceli
Artvin
Iğdır
Erzincan
Bayburt
Kırklareli
Bilecik

Son 3 gün ortalamasıyla en çok vakanın görüldüğü 7 il şöyle; 

İstanbul
Ankara
Gaziantep
Konya

Şanlıurfa
Mardin
Diyarbakır


İllerde en yüksek vaka sayısının görüldüğü haftalar ise şöyle; 

İstanbul 5. hafta
İzmir 5. hafta
Eskişehir 5. hafta
Kocaeli 5. hafta
Sakarya 5. hafta
Hakkari 14. hafta
 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER