'Bir hak gaspıdır'

'Bir hak gaspıdır'
'Özgürlük isteyenler cezaevinde caniler sokaklarda' Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Süleyman Çelebi basın toplantısı ile 2010 yılını değerlendirdi; 2011'e ilişkin beklentilerini açıkladı
DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, 2010 yılının beklentilerin karşılanmadığı bir yıl olduğunu kaydederek, "2010 yılında Türkiye'de ekonomik, sosyal ve politik bakımdan sorunlar birikmiş farklı ve değişik süreçlerin etkisi altında bir kaos dönemi hakim hale gelmiştir. " dedi. Çelebi, yaşanan bütün sorunların 2011 yılında aktarıldığını da kaydetti.

"SALDIRILAR BÜTÜN İŞÇİ SINIFINA TOPYEKÜN YAPILDI"

Çelebi, 2010 yılını işçiler açısından da değerlendirerek, "2010 yılını genel olarak değerlendirdiğimizde emekçilere yapılan saldırıların tek tek sendikal örgütlere değil, bütün işçi sınıfına topyekun olarak yapıldığını söyleyebiliriz" diye konuştu.

Çelebi, hükümet tarafından toplumda korku havası yaratılmaya çalışıldığını kaydederek, " Son örneklerinden biri de Otağ - Hümayûndur. AKP bu işkence ve sorgu merkezini "Osmanlı Külliyatı" diye parlatıp, lanse etmeye çalışırken, DİSK 'Ne unuturuz. Ne affederiz' diyerek buranın tarihini açığa çıkartmıştır. Kendileri yasa çıkartanlar yurttaşların demokratik eleştiri ve tepki haklarına bile tahammül etmemişlerdir" şeklinde konuştu. İktidar partisinin devlet kurumları içinde ciddi boyutta kadrolaştığını kaydeden Çelebi, anayasa referandumu ve HSYK seçimlerinin buna en iyi örnek olduğunu belirtti. Çelebi, "Hukuk sistemine yapılan müdahaleler adalet duygunsunu zedelemiş, toplumun hukuk yoluyla hak aramasına çok büyük darbe vurmuştur" dedi.

"ÖZGÜRLÜK İSTEYENLER CEZAEVİNDE"

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, zaman aşımına uğrayan Kemal Türkler davasına da değindi. Çelebi, " Yapılan hukuksuzluklar adaletsizlikler artık aleni olarak gözlemlenebilmektedir. Otuz yıldır adalet aradığımız Genel Başkanımız Kemal Türkler cinayetinin zanlısı Yargıtay kararlarına rağmen zamana aşımına sokularak, adeta korunmuştur. Toplumun vicdani haline gelen Hrant Dink davasında da inanılmaz adaletsizlikler yaşanmaktadır. Özgürlük ve demokrasi isteyenler yıllarca cezaevlerinde süründürülürken insanları boğazlamaktan yargılanan caniler bugün sokaklarda dolaşmaktadır" dedi.

Başkan Çelebi, 2010'un işçiler açısından en önemli kazanımlarından birinin 1 Mayıs'ın Taksim Meydanında kutlanması olduğuna da değindi.

"BİR HAK GASPIDIR. SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"

Çelebi, konuşmasında torba yasa uygulamasına da değinerek, bu yasayla işçilerin kıdem tazminatlarının ortadan kalkacağını, asgari ücretin daha da düşürüleceğini, yeni hak kayıplarının olacağını , kişinin iş seçme özgürlüğünün özel istihdam bürolarına verileceğini kaydetti. Çelebi, torba yasayla ilgili olarak, Cumartesi Adana'da Pazar günü Gaziantep'te daha sonra da Diyarbakır'da işçilerle bir araya gelerek bu yasanın çıkmaması konusunda kitlesel eylemlere devam edeceklerini kaydetti. Çelebi, " Bu konuda torba yasaya karşı olan bütün emek güçleriyle beraber işbirliği yapmaya da devam edeceğiz. " dedi. AK Parti iktidarının torba yasa tasarısıyla ilgili kararlı olduğunu ifade eden Çelebi, birkaç maddenin değiştirilmesinin kendilerini tatmin etmeyeceğini de belirtti. Çelebi, " Birkaç maddenin geri çekilmesi, makyaj değişikliğinin yapılması bizim asla bu konuda taleplerimizi karşılamaz. Biz bu yasanın geri çekilmesini istiyoruz. Bu yasa işçi sınıfının emekçi sınıfının gençliğin, Türk toplumunun geleceğini karartan bir yasa. Bir hak gaspıdır. Bu yasaya karşı en etkin mücadelemizi bütün bu baskılara rağmen bütün bu antidemokratik uygulamalara rağmen sonuna kadar devam edeceğiz ve biz sokaktayız. Sokakta olmanın da bedeli var. Biz bu bedelleri de göze alan bir örgütüz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz" diye konuştu. Çelebi, son olarak " DİSK olarak görevimizin bilincindeyiz ve görev balındayız. Bunu başaracak ve 2011'i yükselen emek cephesinin güçlü sesiyle inşa edeceğiz. İnsanca yaşanacak bir ülkeye kavuşmak için yaptığımız yürüyüşümüzü tüm engellere, zorluklara rağmen sürdüreceğiz; yılmadan yola devam edeceğiz" ifadesini kullandı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.