Camiler için 'normalleşme' tarihi verildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin salgında ikinci aşamaya geçildiğini belirterek 'tedbirlerde gevşeme' döneminin başladığını söylemişti.

Camiler için 'normalleşme' tarihi verildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin salgında ikinci aşamaya geçildiğini belirterek 'tedbirlerde gevşeme' döneminin başladığını söylemişti. Bu kapsamda 11 Mayıs'tan itibaren AVM ve berberler kısmi olarak açılacak. Camiler için ise aşamalı plan hazırlandığı öğrenildi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplanan AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında normalleşme adımları ele alındı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından 11 Mayıs'ta AVM, berber ve kuaförlerin açılacağını duyurmuştu.

Camiler için ise farklı bir plan düşünülüyor.

CAMİLER İÇİN 12 HAZİRAN TARİHİ

Kısa bir süre sonra kafe ve lokantaların belli sınırlamalarla hizmet vermesine izin çıkacak. Camilerde ise cuma namazının dış mekan ile birlikte topluca kılınmaya başlaması 12 Haziran olarak değerlendiriliyor. Cuma namazında fiziki mesafe ve maske zorunlu olacak.

Umrenin ise eylülde yapılması planlamalar arasında yer alıyor. Kütüphanelerin de haziranda açılması planlanıyor. Spor müsabakalarının da seyircisiz olarak başlaması planlanıyor.

Sinema ve tiyatro gibi etkinliklerin temmuzda başlaması hedefleniyor. Ağustos ayında açık hava konserleri, tiyatro gibi toplu etkinliklere sayı kısıtlaması ile izin verilmesi de planlar arasında. Konserlerde de birer koltuk boşluk bırakılacak, maske ile izlenebilecek.

Salgın nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Mart sonunda alınan karar kapsamında camilerde toplu namazlara izin verilmiyor. Ramazan ayı boyunca camilerde teravih namazı kılınmasına da izin yok.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER