Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan kentsel dönüşüme kolaylık sağlayan düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümü hızlandırmak amacıyla mali kolaylık sağlayacak bir düzenlemeyi hayata geçirdiklerini duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan kentsel dönüşüme kolaylık sağlayan düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabından söz konusu düzenlemeyi şu ifadelerle duyurdu:

"Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kentsel dönüşümü hızlandıracak, vatandaşlarımıza mali kolaylık getirecek bir düzenlemeyi daha hayata geçirdik. Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için kredi miktarlarını arttırdık".

"İlgili düzenlemeye göre binasını dönüştürecek hak sahibi vatandaşlarımızın bankalardan kullanacağı krediyi 125 bin TL'den 200 bin TL'ye, toplam kredi tutarını 625 bin TL'den 1 milyon TL'ye yükselttik. Bina güçlendirme kredisini de 50 bin TL'den 80 bin TL'ye çıkardık".

"Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için KDV indiriminden sonra attığımız bu yeni adımla ülkemizin tamamında deprem dönüşüm sürecini daha da hızlandırarak vatandaşlarımızı sağlam ve güvenli yuvalara kavuşturmak için çalışmaya devam edeceğiz".

Hançerli: Azimle sürdürdüğümüz çabalarımızın sonuç vermesi bizi çok mutlu ediyor

Daha önce de kentsel dönüşüme girecek binaların KDV oranlarının düşürülmesine yönelik çalışmalar yürüten Hançerli’nin KDV oranının %18’den %1’e düşürülmesi yönelik çabaları sonuç veren Avcılar Belediye Başkanı Avukat Tuna Hançerli ise yapılan düzenlemeyle ilgili, “Yaşam hakkını korumak en öncelikli amacımız. Birlik ve beraberlikten aldığımız güçle depreme karşı dirençli kentler inşa etme yolunda ilk günkü kararlılıkla yürümeye devam ediyoruz. Bu konuda azimle sürdürdüğümüz çabalarımızın sonuç vermesi bizi çok mutlu ediyor. Sesimizi duyan ve milyonlarca insanın hayatını kurtaracak bu kararda emeği geçen herkese teşekkür ederiz. ” açıklamasında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2021, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER