CHP Sözcüsü Faik Öztrak’dan enflasyon rakamları hakkında ilk açıklama

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Türkiye "3 Yeni" ile düzlüğe çıkabilir. Yeni kadrolar, Yeni kurallar, Yeni kurumlar. Bunların yokluğun cezasını halkımız çekiyor."

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’dan enflasyon rakamları hakkında ilk açıklama

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, bugün açıklanan enflasyon rakamlarını yapmış olduğu yazılı açıklama ile değerlendirdi.

TÜİK verilerine göre TÜFE’ 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,91, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 2,60, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,61 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,81 artış gerçekleşti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın açıklamaları ise şöyle oldu:

Enflasyon cephesinde değişen bir şey yok! Enflasyon kararlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Şubat ayında tüketici enflasyonu % 0,91 oldu. Bu, mevcut seride, en yüksek 4. Şubat ayı enflasyonu.

Şubat ayında 12 aylık tüketici enflasyonu %15,61 oldu. Bu da, 2019 yılı Temmuz ayından beri gerçekleşen en yüksek yıllık tüketici enflasyonu.

Şubat ayında 12 aylık çekirdek enflasyon göstergeleri, manşet tüketici enflasyonunun üzerinde. B ve C çekirdek fiyat göstergelerindeki yıllık artış sırasıyla % 16,92 ve % 16,21. Yine Şubat ayında üretici fiyatlarındaki yıllık artış % 27,1.

Ana sanayi grupları itibariyle yurtiçi üretici fiyatların seyri de parlak değil. Ana sanayi gruplarında son bir yılda fiyat artışları: Ara Malı % 33,8, Dayanıklı Tüketim Malı % 29,3, Dayanıksız Tüketim Malı % 22,8, Sermaye Malı % 26,5. Enflasyon harlanmaya devam ediyor.

Hem çekirdek hem de üretici fiyat göstergeleri tüketici enflasyonun hızla artmaya devam edeceğini gösteriyor. Enflasyonunun yayılımı hala çok yüksek. 402 ürünün 371’inin fiyatı son 12 ayda artarken, bunun 207’si manşet enflasyonun (%15,61) üzerinde artış gösterdi.

Mutfaklarda en çok kullanılan bazı ürünlerin son bir yıldaki fiyat artışları ise şöyle: Ayçiçek Yağı % 55,3, Mısırözü Yağı % 54,3, Portakal % 53,9, Yumurta % 50,2, Mercimek % 50.

Halkın hissetmiş olduğu enflasyon, tabeladaki enflasyonun çok üzerinde. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAGrup) hesaplarına göre, Şubat ayında tüketici enflasyonu TÜİK'in iki katı. ENAGrup'a göre Şubat ayında tüketici enflasyonu % 1,84.

Sonuç olarak “bal bal diyerek ağız tatlanmıyor.” Sadece faizi artırarak ve enflasyonu düşüreceğiz diyerek enflasyon düşmüyor. Dört başı mamur güven verecek bir “ekonomik programa” ve bunları kararlılıkla uygulayacak “ekonomik kadrolara” ihtiyaç var.

Türkiye "3 Yeni" ile düzlüğe çıkabilir. Yeni kadrolar, Yeni kurallar, Yeni kurumlar. Bunların yokluğunun cezasını halkımız çekiyor. Halkımızın yükünü daha çok ağırlaştırmayın. Artık biran evvel sandığı halkın önüne getirin.

Kaynak: Gerçek Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER