Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aşı ile ilgili açıklama

Cuma namazının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Aşılarda alınan bir mesafe var. Şu anda yaptığımız görüşmeler neticesinde 3 milyon aşı geldi ve bunun serisi devam edecek. Hedefimiz Çin'den 50 milyon aşı. Almanya ile yaptığımız görüşmelerde bir ortak üretim meselesi de söz konusu'' dedi. Erdoğan, aşılamanın ne zaman başlayacağıyla ilgili ise test sürecinin devam ettiğini ve bakanlığın konuyla ilgili açıklama yapacağını belirtti. Cumhurbaşkanı, eski CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar'ın ''Türbanlı hakimin adaleti yerine getireceğinden kuşkuluyum'' açıklamasına da ''Bu zat artık bu çağda yaşamıyor çok gerilerde kaldı'' sözleriyle tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aşı ile ilgili açıklamaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Ayasofya Camii’nde kıldığı cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili "Ayasofya 2020 yılının adeta taçlı yıldızıdır" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''2020 sadece bizler için değil tüm insanlık için yoğun bir yıl oldu. Tüm insanlık için acılarla dolu bir yıl oldu. Dün itibariyle vefat sayısı 1 milyon 819 bindi. Alınan tedbirler sayesinde 2021 bu noktada bir düşüş yılı olacaktır diye düşünüyoruz.

Test süreci devam ediyor, bakanlık açıklama yapacak. Aşılarda alınan bir mesafe var. Şu anda yaptığımız görüşmeler neticesinde 3 milyon aşı geldi ve bunun serisi devam edecek.

Hedefimiz Çin'den 50 milyon aşı. Almanya'dan bir o kadar daha aşı gelmesi söz konusu. Almanya ile yaptığımız görüşmelerde bir ortak üretim meselesi de söz konusu. Bu konuda TÜBİTAK çalışmasını sürdürüyor. Olumlu gelişmeler var. Aynı şekilde Rusya ile yaptığımız bir çalışma var. Türkiye'nin kendi çalışmaları var. BionTech ile TÜBİTAK başkanımız Uğur Bey ile görüşüyor. Takvim belli olacak, ona göre adımlar atılacak. Diğer konuda ise Sağlık Bakanlığımız açıklamaları yapıyor. 14 gün 14 gün şeklinde filan daha çok bu süreç devam ediyor. Bu süreç bazen yerine göre de değişiklik arz edebiliyor. 7 gün de olabiliyor ama doktorlarımızın tavsiyesi 14 gündür. Başka ilaçlar da tavsiye ediliyor. Bu ilaçlarla süreç daha da hızlanabilir.

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER