Cumhurbaşkanı Gül'den siyasilere mesaj

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, genel seçimler sonrası yaşanan gelişmeler üzerine yazılı açıklama bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül'den siyasilere mesaj


CUMHURBAŞKANI GÜL: "SORUNLARIN ÇÖZÜM YERİ MECLİS'TİR"

"HUKUK TEMELLİ BU SORUNLARIN, ÜLKEMİZ İÇİN FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLECEĞİ KANAATİNDEYİM"

"YENİ BİR ANAYASA HAZIRLANARAK KISA SÜREDE HAYATA GEÇİRİLMESİ KAÇINILMAZ HÂLE GELMİŞTİR"

"TÜM BU SORUNLARIN ÇÖZÜM YERİ, MİLLET İRADESİNİN DAHA YENİ TECESSÜM ETTİĞİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'DİR"

"Bilindiği gibi, sağlanan güven ve huzur ortamında, vatandaşlarımızın yüksek oranda katılımıyla çok başarılı bir genel seçim gerçekleştirildi. Yine vatandaşlarımızın yüksek oranda temsil edileceği bir parlamento tablosu ortaya çıktı. Ülkemizin demokratik gelişmişlik ve olgunluk seviyesini ortaya koyduğu için, bütün dünyada da takdirle karşılanan bu başarıya gölge düşürülmemesi çok büyük bir önem taşımaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kompozisyonu ve seçmenlerin yüzde doksanbeşini aşan temsil oranı, çözüm bekleyen sıkıntılarımızın elbirliğiyle aşılması için büyük bir şans olarak görülmelidir."

"Son günlerde yargı mercileri tarafından verilen kararlar ve bunlara dayalı tartışmalar, anayasal ve yasal düzenlemeler başta olmak üzere, hukuk sistemimizin ve demokrasimizin evrensel standartlara ulaştırılması için daha köklü reformlara ihtiyaç bulunduğunu göstermektedir. Bugün karşı karşıya kaldığımız hukuk temelli bu sorunların, ülkemiz için fırsata dönüştürülebileceği kanaatindeyim. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de, hukuk kurallarının zamanla ihtiyaçlara cevap veremez hâle geldiği ve kamu vicdanıyla bağdaşmayan sonuçlar doğurabildiği bir gerçektir .Bu sebeple, söz konusu sorunların çözüm için bir fırsat olarak görülmesi ve demokratik standartlarımızı yükseltecek yeni bir anayasa hazırlanarak kısa sürede hayata geçirilmesi kaçınılmaz hâle gelmiştir.

"Sorunları demokratik yöntemlerle çözmek yerine görmezden gelmek veya çözümü ertelemek, sorunların daha da büyümesine ve enerjimizin heba edilmesine yol açmaktadır. Siyasî tarihimiz bunun çarpıcı örnekleriyle doludur. Tüm bu sorunların çözüm yeri, millet iradesinin daha yeni tecessüm ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Bu itibarla, mecliste temsil edilme imkânını elde eden siyasî partilerimizi, meclisin dışında değil, tam aksine bu meşru ve demokratik zeminde, toplumun bütün kesimlerini de dahil ederek birlikte çalışmaya çağırıyorum"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER