Demirtaş: Şu ana kadar maalesef 128 yoldaşımızı yitirdik

Demirtaş: Şu ana kadar maalesef 128 yoldaşımızı yitirdik
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'da barış mitingine yapılan saldırıda hayatını kaybedenler için Sıhhiye Meydanı'nda düzenlenen anma toplantısında konuştu. Demirtaş saldırıda 128 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.
Ankara Sıhhiye Meydanı'nda, dün barış mitingine yönelik olarak gerçekleştirilen katliam saldırısının kurbanlarını anmak için bir açık hava toplantısı düzenleniyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da buradaki toplantıya katılarak bir konuşma yaptı.
Demirtaş, "Yüreğimiz yanıyor. Şu ana kadar maalesef 128 yoldaşımızı yitirdik. İntikam ve kinle hareket etmeyeceğiz. Ama hesabını da soracağız. 1 Kasım da bunun ilk adımıdır. Sizin bitişinizin sonu 1 Kasım olacak. Kasım'da diktatörü devirmek başkadır, diyeceğiz ve oradan başlayacağız işe" dedi.
'DİKTATÖRLERİN EN KORKTUKLARI ŞEYİ YAPMAYA GELİYORLARDI'
Saldırının gerçekleştiği noktada, KESK Genel Başkanı Lami Özgen'in ardından, açıklama yapan Demirtaş, "Dün burada on binlerle, yüz binlerle ülkenin dört bir köşesinden bu barbar ve faşizan anlayışa karşı barışı, özgürlüğü, demokrasiyi savunan sizler gibi yiğit insanlar olacaktı. Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı, Ermenisi, Sünnisi, Alevisi ama her birinin yüreğinde barış türküsü olacaktı. En korktukları şeyi yapmaya geliyorlardı diktatörlerin. Halkların birlikteliğini, ezilenlerin gücünü Sıhhiye'de göstermeye geliyorlardı. Faşizmin en korktuğu şey budur. Biz bunu inadına, ısrarla yapmaya devam edeceğiz. Ezilenler olarak ısrarla yan yana duracağız. İnadına özgürlük, inadına direniş diyeceğiz" diye konuştu.

'ELBETTE HESAP SORACAĞIZ'
Başbakanlık Koordinasyon Merkezi tarafından 95 olarak açıklanan Ankara'daki saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 128 olduğunu öne süren Demirtaş, "Yüreğimiz yanıyor. Şu ana kadar maalesef 128 yoldaşımızı yitirdik. Yüzlerce yaralı kardeşimiz var. Dün akşamdan bu yana cenazelerimizi aileleriyle birlikte sonsuzluğa uğurlamaya başladık. Gittiği her yerde yoldaşlarımızın yüz binlerle uğurlanması lazım. Bugün biz de yastayız, üzgünüz ama öfkeliyiz. Elbette hesap soracağız, diyerek buradan kardeşlerimizi uğurlayacağız. Gün gelecek, devran dönecek. O günler de uzak değil. Siz bu ülkeyi teslim aldık. Devlet bizim malımız, ülke bizim malımız; diyenler halka hesap vereceksiniz. O günler gelsin diye sizlere inat direnerek kazanacağız" ifadelerini kullandı.
'BİZİ KATLEDENLERLE ACIDA NASIL BULUŞALIM?'
Devletin, Ankara'da meydana gelen saldırıyı önlemediğini ve saldırının önünü açtığını savunan Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun saldırı sonrası açıklamalarını eleştirerek "Dünden bu yana Ankara'nın göbeğinde kuş uçsa kanat çırpsa haberi olan devlet, Ankara'nın göbeğinde bir katliamı önlememiştir. Önünü açmıştır. Diyarbakır'daki, Suruç'taki gibi. Dün akşamdan bu yana Başbakan yaptığı açıklamanın yarısından fazlasını bize tehdide ayırmıştır. Bizi suçlamaya ayırmıştır. En azından acıda, katliamda birleşebilmeyi çok isterdik ama biz katillerimizle acıda nasıl buluşalım? Bizi katledenlerle, arkamızdan sırıtıp gülenlerle biz acıda nasıl buluşalım? Faşizmle acıda nasıl buluşalım? Yoksa yüreğinde vicdanın, insani değerlerin kırıntısını taşıyanlar birleşmiş durumda" şeklinde konuştu.
'KASIM'DA DİKTATÖRÜ DEVİRMEK BAŞKADIR, DİYECEĞİZ'
Saldırının hesabını ilk olarak 1 Kasım'da soracaklarını kaydeden Demirtaş, intikam ve kinle hareket etmeyeceklerini belirterek "Sizler şunu unutmayın. Kimliklerimiz, inançlarımız ne olursa olsun; bizler ezilenler olarak bu devlet bizim, bu vatan ortak malımızdır, diyeceğiz. Kimsenin gelip yukarıdan tepeden özgürlüklerimize, ülkemize, haklarımıza el koymasına izin vermeyeceğiz. Aynı anda ayağımızı asfalta vursak Saray'ın camları titrer. O kadar çoğuz biz, o kadar kalabalığız. İntikam ve kinle hareket etmeyeceğiz. Şiddet, şiddeti doğurmasın diyeceğiz. Ama hesabını da soracağız. 1 Kasım da bunun ilk adımıdır. O gün her şey bitmeyecek. Ama sizin bitişinizin sonu 1 Kasım olacak. Kasım'da diktatörü devirmek başkadır, diyeceğiz ve oradan başlayacağız işe" açıklamasında bulundu.
'GELDİKLERİ YERLERE TABUTLARLA GERİ GÖNDERİYORUZ, AFFETSİNLER BİZİ'
Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Demirtaş, "Kaybettiğimiz bütün kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine, bütün halkımıza baş sağlığı ve sabır diliyorum. Onlar büyük bir umutla, sevinçle Ankara'ya geldiler. Koruyamadık onları maalesef koruyamadık. Affetsinler bizi. Tabutlarla geldikleri yerlere onları geri gönderiyoruz. Affetsinler bizi. Ama biz geride kalanlar tıpkı onlar gibi dimdik duracağız. Yaşam ve direniş iç içe olacak. Halkımızın şehitleri yolunuz açık olsun" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.