Demirtaş'tan Erdoğan'a çağrı

"Bu olayın bütün boyutlarıyla açığa çıkarılması için soruşturma başlatılmalıdır"

Demirtaş'tan Erdoğan'a çağrı

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 13 askerin şehit edilmesi ve 7 askerin yaralanması ile sonuçlanan PKK'lı teröristlerin saldırıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi. Demirtaş, "Bu olayın başka siyasi gerilimlere ve çatışmalara yol açmaması, bütün boyutlarıyla açığa çıkarılması için soruşturma başlatılmalıdır. Otopsi raporları, telsiz konuşma kayıtları kamuoyu ile paylaşmalıdır, gerçekler ortaya çıkarılmalıdır. Eğer iddialar doğruysa, sorumluluğu, ya da ihmali olan varsa hesap sorulması sağlanmalıdır"dedi.

'ACILARIMIZI UNUTMAYALIM AMA, DÜŞMANLIK DİLİ OLARAK KULLANMAYALIM'

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, Silvan'da PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu 13 askerin şehit olması, 7 askerin de yaralanmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Demirtaş, acı olaydan derin üzüntü duyduklarını bir kez daha belirtiklerini ifade ederek, "Bu olayda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Savaşın, çatışmanın, ölmenin ve öldürmenin bir sorun çözme yöntemi olmaktan çıkmamış olması, bizlere bu acıları yaşatan en temel nedendir. Ülkenin en önemli sorununun bu gençlerin omuzlarına yüklenmesi haksızlığı da, hükümet başta olmak üzere siyasetin ve bütün siyasetçilerin sorumluluğundadır. Bu acıları unutmadan, ancak acılarımızı 'düşmanlık' dili oluşturmak için de kullanmadan barışı sağlamak her birimizin bütün ülkeye karşı boynunun borcudur" dedi.

'ÇATIŞMAYA BDP GİRMİŞ GİBİ BİR HAVA ESTİRİLİYOR'

Demirtaş, olayın duyulmasından bu yana yapılan açıklamalar ve gösterilen tepkilerin partilerini doğrudan hedef aldığını, yaşanan olayın yarattığı acı ve hüzün ortamından yararlanılarak asıl sebeplerin üstünün örtüldüğünü ve neredeyse çatışmaya BDP girmiş gibi bir hava estirildiğini söyledi. Demirtaş, şöyle dedi:

"Bu haksız hedef gösterme furyasına TBMM Başkanı'ndan, hükümet temsilcilerine kadar sorumluluk mevkiinde olup da hesap vermesi gereken herkes dahil olmuştur. Bu süre içerisinde Ankara, Mersin, Bursa ve Elazığ il-ilçe binalarımızın da aralarında bulunduğu bazı parti teşkilatlarımız saldırıya uğramış, yakılmıştır. Hiç şüphesiz ki bu olayın en büyük ve onarılmaz kaybı yaşamını yitiren gençlerimizdir. Siyasi polemikler, nutuklar ve karşılıklı suçlamalar ne olursa olsun, bu gün yüreği yangın yerine dönmüş ana babaların acılarına derman olmayacaktır. Ancak, yüreği evlat acısıyla yanan anaların bile 'akan kan dursun' şeklindeki kutsal sözlerine karşılık aynı sağduyunun binde birini siyasetçilerde göremiyoruz. Bu vesileyle öncelikle herkesin ve herkesimin, bu süreçte kullandığı, kullanacağı dilin çatışmayı, gerilimi tırmandırmaya değil, riske giren barış arayışlarına cesaret verici olmasını diliyoruz. Bütün barış süreçleri tehlike ve tehditlerle örülü olmuştur. Ancak barış, sadece ve sadece o’na yürekten inanan ve bütün engellere rağmen o’na doğru yürümekte ısrar eden toplumlara daha erken gelmiştir. Biz de er veya geç kendi barışımızı inşa edeceğiz, ama bunun geç olmaması için biz dahil herkese sorumluluklar düşmektedir" dedi.

"BAŞBAKAN SORUŞTURMA BAŞLATMALIDIR'

Demirtaş, açıklamasında yaşanan olayın bir pusu olmadığı, operasyona çıkan askeri birliğin bir noktada PKK'lılar ile çatışırken başka bir noktada askerlerin bulunduğu bir mevkiye savaş uçaklarından veya helikopterlerden atılan bombaların yarattığı büyük yangınla askerlerin yaşamını yitirdiği yönünde iddiaların bulunduğu ve bu iddialara yönelik konuşmaların da askeri telsizlerde komutanlar arasında geçtiğini ileri sürdü. Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da çağrıda bulunarak şöyle dedi:

"Bu olayın başka siyasi gerilimlere ve çatışmalara yol açmaması, bütün boyutlarıyla açığa çıkarılması için soruşturma başlatılmalıdır. Otopsi raporları, telsiz konuşma kayıtları kamuoyu ile paylaşmalıdır, gerçekler ortaya çıkarılmalıdır. Eğer iddialar doğruysa; sorumluluğu, ya da ihmali olan varsa hesap sorulması sağlanmalıdır. Adil bir soruşturma neticesinde ortaya çıkacak gerçek her neyse, her birimiz bunun sonuçlarından dersler çıkararak önümüzdeki süreçte daha etkili bir barış siyaseti üretebiliriz. Ancak, gerçeklerin üstü örtülürse bu durum herkeste güvensizliğe ve karamsarlığa yol açacaktır. Kamuoyundaki bu kaygıların giderilmesi için hükümet üzerine düşen sorumluluğun gereğini yerine getirmelidir"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER