Dünyanın en büyük yanardağı 37 yıl sonra uyanıyor

Hawaii’de jeolojik faaliyetlerini yakından izleyen bilim adamları, dünyanın en büyük yanardağı unvanlı Mauna Loa’nın çok yakında uyanabileceğini söyledi. Bilim adamları geçen hafta, Hawaii Büyük Adası’nda yanardağın altında 200’den daha çok küçük çaplı deprem tespit etti.

Dünyanın en büyük yanardağı 37 yıl sonra uyanıyor

Hawaii Volkan Gözlemevi’nden araştırmacılar, eyaletin en büyük adasındaki tektonik aktivitenin son haftalarda giderek daha çok arttığını gözlemlediklerini söyledi.

Gözlemler, yanardağın sığ depolama sistemineki magma akışının çoğaldığını gösteriyor.

Bulgular, dev yanardağın birkaç gün içinde patlayacağı anlamına gelmiyor. Gözlemevi yetkilileri, Hawaii sakinlerin olası tahliye emrine hazırlanmaları gerektiğini söylüyor.

Zararı önceden tahmin etmek zor

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Amerika Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun internet sitesinde 11 Mart’tarihinde yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Mauna Loa uyanmaya devam ediyor.

Patlama yakın değil ama olası bir patlamaya dair kişisel planları gözden geçirme zamanı. Tıpkı kasırga mevsimlerindeki gibi plan yapmak, acil durumda çok işe yarar."

Mauna Loa'da daha önce patlamaların önemli bir kısmı zirveye yakın bölgeleri etkilemişti. Bu da olası bir patlamanın insanlara ya da mülklere zarar vermeyebileceği anlamına geliyor.

Yanardağda meydana gelen patlamalar lavların sadece birkaç saat içinde okyanusa kadar ulaşmasıyla sonuçlandığı biliniyor. Uzmanlar, patlamaların verebileceği zararı önceden tahmin etmenin zor olduğunu belirtiyor.

Kalabalık bölgelere kısa zamanda ulaşabilir

Uzmanlara göre ana turizm merkezinin hemen güneyindeki yerleşim yerleri, adanın en savunmasız bölgelerini oluşturuyor. Zira lav akıntıları Captain Cook gibi kalabalık bölgelere kısa zamanda ulaşabiliyor.

Dev yanardağ 1984' yılında son patlamasında lavlar, adanın diğer tarafında bulunan ve Hawaii Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Hilo şehrinin dış kesimlerine kadar ulaşmıştı. Bu sebeple uzmanların açıklamasında acil durum senaryolarının önemi söyleniyor.

"Günümüzde yurttaşlar, tahliye emriyle evlerinden ayrılmaları durumunda gerekli eşyalarını yanlarında götürmek için çantalar hazırlıyor.”

Doğum belgeniz, tapularınız, diğer yasal belgeleriniz ya da ilaçlarınız gibi önemli eşyalarınızı bu çantalara koymak isteyebilirsiniz.

Büyük Hawaii Adası, toplam 5 volkana ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında dünyanın en aktif volkanlarından Kilauea ve Mauna Loa da.

Kaynak: Independent Türkçe

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER