Evden çalışanların yüzde kaçı memnun?

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası' 3 bin 265 kişi ile yapılan ankete göre çalışanların yüzde 62'si evden çalışmaktan çok memnun olduklarını. Katılımcıların yüzde 50'si ise evden çalışmanın kalıcı olmasını istedi.

Evden çalışanların yüzde kaçı memnun?

Kovid-19 ile birlikte evden çalışma şekli hızla yaygınlaşmasıyla birlikte, şirket çalışanları bu duruma iyice adapte olmalarını sağladı.

Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre, sektörünün çatı kuruluşlarından olan Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası' 3 bin 265 katılımcıyla gerçekleşen ankete göre çalışanların yüzde 62'si, evden çalışma kendilerini çok memnun etti.

Verimlilik artışı var: Hibrit çalışma sistemine geçilebilir

Ankete katılanların yüzde 50'si evden çalışma kalıcı olmasını istedi. Evden çalışanların yüzde 39'u, sahada ve ofisten çalışanların yüzde 32'si bu dönemde şirketlerinde alınan önlemler ve hayata geçirilen uygulamalar sonucu motivasyonların daha çok arttığını belirtiyor.

ÇEİS Genel Sekreteri Dr. Serdar Şardan, çalışanlarda değişim isteğinin ön plana çıktığını belirtti.

“Sektör çalışanlarında, şirketlerine yönelik bağlılığın arttığını görüyoruz. Çalışanlar bu süreçte şirketler tarafından ayrılan kaynağın farkındalar ve önemsendiklerini düşünüyorlar.

Araştırma neticeleri, hem çalışanlar hem de yöneticiler açısından ‘haftada 2 gün uzaktan çalışma'nın en verimli model olduğunu ortaya koyuyor.

Sektör çalışanlarımızın çeşitli talepleri ve gelişim istedikleri alanlar da bulunuyor. Sektörün bu talepleri dikkate alacağını düşünüyorum.

Özellikle, uzaktan çalışmayı başarıyla deneyimlemiş şirketlerimizin salgın sonrasında hibrit çalışma sistemine geçebileceğini düşünüyoruz.”

Evden çalışanlar, mesai saatleri dışında çalışıyor

Evden ya da uzaktan çalışanların yüzde 76'sı salgın sürecinde mesai saatleri dışında da çalıştığını ortaya koyan ÇEİS araştırması, evden çalışanların bu süreçte kendilerini 'güvenli, esnek ve rahat' hissettiğini gösteriyor.

Bu süreçte sahadan/ofisten çalışanlar ise kendilerini 'yorgun, mutsuz ve sıkılmış' hissettiklerini belirtiyor.

Bu süreçte evden/uzaktan çalışanların yüzde 65'i şirkete olan bağlılığının daha çok arttığını gösteriyor. Ofiste ve sahada çalışanlar bu oran yüzde 54 olarak sonuçlara yansımış oldu.

Kaynak:Sözcü

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2021, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER