FIFTY FIFTY

FIFTY FIFTY
CHP İstanbul’da ilçe kongrelerini tamamladı. Beşiktaş ve Avcılar’da belediye başkanlarının desteklediği adaylar kaybederken, kongreler sonucunda 19 ilçenin başkanı da değişti. 9 ilçe başkanı aday olmazken 11 ilçede ise mevcut başkanlar rakipleri karşısınd
 CHP’de 16-17 Ocak’ta yapılacak 35. Olağan Kurultay öncesi gözler kurultay delegelerini belirleyecek il ve ilçe kongrelerine çevrildi. 26/27 Aralık tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılacak olan CHP İstanbul İl Kongresi öncesinde ise 39 ilçede kongreler tamamlandı. Gerçekleşen kongreler sonrasında 19 ilçe başkanı koltuğunu korurken, 9 ilçe başkanı aday olmadı, 11 ilçe başkanı ise rakipleri karşısında kaybetti. İl delege listelerinde ise ilginç isimler ortaya çıktı. İl Başkanlığı için adı geçen Süleyman Çelebi Beylikdüzü delege listesinde yer aldı.

10 ilçe başkanı kaybetti
Avcılar, Arnavutköy, Beşiktaş, Beykoz, Çekmeköy, Esenler, Fatih, Güngören, Kağıthane, Sultanbeyli ve Ümraniye'de mevcut ilçe başkanları girdikleri yarışı kaybederken, Beylikdüzü, Beyoğlu, Bahçelievler, Başakşehir, Küçükçekmece, Maltepe, Sultangazi, Zeytinburnu ve Sancaktepe'nin ilçe başkanları adaylık yarışına katılmadı. Avcılar'da Belediye Başkanı Handan Toprak'ın desteklediği mevcut Başkan Yüksel Can ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın desteklediği İlçe Başkanı İlker Uygun kongrede kaybeden isimler arasında yer aldı.

Hazinedar delege olamadı
Sahte imza skandalı ile sarsılan Beşiktaş'ta, Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın desteklediği mevcut İlçe Başkanı İlker Uygun rakibi Sebahattin Öztürk karşısında kaybetti. 177 delegenin desteğini alan Uygun, rakibi Öztürk 195 oy alınca ilçe başkanlığına veda etti. Uygun'un listesinden il delegesi adayı olan Başkan Murat Hazinedar da böylelikle delege seçilemedi. Beşiktaş ilçe kongresinde sandık görevlileri ile bazı delegeler arasında yaşanan tartışmalar kavgaya dönüşmeden yatıştırıldı.

Bozan 2019'da aday olacak mı?
39 ilçe arasında en ilginç kongrelerden biri de Avcılar'da gerçekleşti. Belediye Başkanı Hanay Handan Toprak Benli'nin desteklediği mevcut İlçe Başkanı Yüksel Can rakibi Erhan Bozan'ın karşısında bozguna uğradı. 203 delegenin desteğini alan Erhan Bozan Can'a 11 oy fark atarak yeni ilçe başkanı oldu. Bu arada farklı muhalif grupların Bozan'ı desteklediği öğrenildi. Kongrede kaybeden tarafın Belediye Başkanı Handan Toprak ve Yüksel Can olduğu yorumları yapılırken, 2019'da yapılacak yerel seçimlerde CHP'nin adayı olarak Bozan'ın adı şimdiden dillendirilmeye başlandı.

3 erkek adayı ezdi geçti
CHP Maltepe'de çok çekişmeli bir kongre yaşandı. 4 adayın yarıştığı ve çarşaf liste uygulaması ile yapılan kongrede Zeynep Babacan 120 oy alarak yeni ilçe başkanı seçildi. İstanbul'da CHP'nin Silivri'den sonra ikinci kadın ilçe başkanı seçilen Babacan'ın rakiplerinden, Engin Özkan 107, Bülent Tufan 90 ve Lütfü Binici 39 delegenin desteğini aldı. Yapılan oylamada 22 oy geçersiz sayıldı. 39 ilçe arasında Maltepe'nin haricinde çarşaf liste uygulamasına giden ikinci ilçe ise Kadıköy oldu. Kadıköy kongresinde mevcut İlçe Başkanı Ali Narin 221 oy alarak tekrar ilçe başkanı seçilirken, rakibi Reşat Şahin Öztürk 107 delegenin desteğini aldı. 3 adayın yarıştığı Bağcılar'da ise mevcut başkan Murat Sönmez 232 oy alarak rakipleri Cengiz Kaya ve Bülent Çamlıca'yı geride bıraktı. Çekişmeli bir yarışın olduğu Beyoğlu'nda ise mevcut İlçe Başkanı Muharrem Bulut'un desteklediği Bekir Özcan 211 oy alarak yeni ilçe başkanı oldu. Rakipler Engin Baba 101, Murat Taşdemir 49 ve Ali Gencel 46 oy aldı.

Kongrede kaybeden mevcut ilçe başkanları:
Beşiktaş İlçe Başkanı İlker Uygun
Arnavut köy İlçe Başkanı Nazım Asan
Avcılar İlçe Başkanı Yüksel Can
Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan
Çekmeköy İlçe Başkanı Erdoğan Bozkurt
Kağıthane İlçe Başkanı Şükrü Parlak
Fatih İlçe Başkanı Bülent Sülek
Güngören İlçe Başkanı Hüseyin Konuk
Sultanbeyli İlçe Başkanı Hayati Bozkaya
Ümraniye İlçe Başkanı Zeynel Kızılkaya
Esenler İlçe Başkanı Zafet Turna

EKREM HACIHASANOĞLU

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.