Gazeteci Yılmaz Özdil: İfadeye çağrıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ebubekir Sifil'in suç duyurusu üzerine Yılmaz Özdil hakkında, “hakaret” ve “halkın ve kesimin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlarından dolayı soruşturma başlatarak ifadeye çağırdı.

Gazeteci Yılmaz Özdil: İfadeye çağrıldı

Gazeteci Yılmaz Özdil, kendisini hedef alan Ebubekir Sifil'e köşesinde vermiş olduğu cevap sebebiyle savcılık tarafından ifadeye çağrıldı.

Yılmaz Özdil için ‘Öldüklerinde cesetleri camilerimize sokulmasın’ şeklinde paylaşım yapan Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde öğretim görevlisi Ebubekir Sifil’in hakkında başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlanmıştı.

Sözcü'den Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre, Yılmaz Özdil de kendisini hedef alan Sifil’e, köşesinde kaleme aldığı ‘Yobazın Tehdidi' başlıklı yazısında geçen ‘yobaz' ve ‘insanlıktan çıkma' ifadelerinin kendisine karşı işlenmiş aleni hakaret suçu olduğu iddiasıyla savcılığa şikayette bulundu.

Yılmaz Özdil'in avukatı Celal Ülgen, savcılığa gönderdiği ön savunmada, Yılmaz Özdil için ‘Öldüklerinde cesetleri camilerimize sokulmasın’ şeklinde paylaşım yapan Ebubekir Sifil hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararı verdiğini ve bu karara da itiraz ettiklerini anımsatarak, “Ebubekir Sifil, Twitter'da Diyanet İşleri Başkanlığına seslenerek, kendince İslam dışı olarak nitelediği gazetecilere ve aynı düşüncede olan bir kesime karşı halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir.

Bu sebeple müvekkilimizin söylediği ve yazısında belirttiği yobaz ve insanlıktan çıkma gibi sözcükler ağır bir eleştiri olarak kullanılmıştır.

Müvekkillerimizden söz ederken ‘cesetleri' diye hakaret edilen ‘camiye alınmasın' diye ötekileştirilen müvekkilimizdir. Bu sebeple hakaret suçu da bulunmamaktadır.”

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2021, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER