Gül'den Muhteşem Yüzyıl Çıkışı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya’da Köşkü’nde Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada tarihi içerikli film ve dizilere, “Muhteşem Yüzyıl” dizisini eleştiren Başbakan Tayyip Erdoğan’a göre daha farklı bir tutum gösterdi.

Gül'den Muhteşem Yüzyıl Çıkışı

Gül’ün törende yaptığı konuşmada, “Başta Osmanlı tarihi olmak üzere geçmiş, merak ve ilgi konusu olmaya başladı. Artık sinemalarda, filmlerde, dizilerde, hikayelerde tarihin canlandırılmaya başlandığını ve tarihten çok büyük esin kaynağı olduğunu görüyoruz. Bu çok sevindirici, sevinilecek bir şey” sözleri dikkat çekti.
''TARİH TEKERRÜRDEN İBARET''

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri, Çankaya Köşkü’nde Gül’ün ev sahipliğinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Gül, törende özetle şöyle konuştu: Başta Osmanlı tarihi olmak üzere geçmişimiz son yıllarda merak ve ilgi konusu olmaya başladı. Artık sinemalarda, filmlerde, dizilerde ve hikayelerde tarihin canlandırıldığını, tarihin esin kaynağı olduğunu görüyoruz. Bu tabi çok sevinilecek bir şey. Güncel olayları tarih birikimiyle yoğurup, özgün bir tarih söylemi gerçekleştirerek, Türk tarihini evrensel boyuta taşımasıyla Hanioğlu'na bu alanda ödül verildi. Tarih tekerrürden ibaret sözü var. Bugünlerde siyasi sosyal birçok önemli olayları yaşıyoruz. Bunların bir kısmı problemler şeklinde karşımıza çıkıyor. Bütün bunların başarılı şekilde çözümü ve önümüzde sorun olmaktan kurtulunması için tarihten çok güzel derslerin alınması gerekiyor. Şükrü Bey'in bu konudaki yazılarını takip ediyorum. Ümit ediyorum ki devlet kademesindeki siyasiler, bütün yetkililer, fikir adamları bunları çok iyi şekilde takip eder. Geçmişte de karşılaştığımız birçok sorun bugün başka şekilde karşımıza çıkıyor. O zaman alınan tedbirlerin neticeleri nedir, bunları tahlil etme görme açısından tarih bugün bize çok güzel rehberlik yapabilir, yapmalıdır da. Hanioğlu'nun yazıları ve kitapları bugün için de ayrıca aktüel bir derdi ifade etmektedir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2012, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER