Hafta sonu ve hafta içi yasaklarıyla ilgili flaş gelişme! 23 gün sonra bir ilk!

Tüm Türkiye, 17 Mayıs sabah 05:00'te 17 günlük tam kapanmadan çıkmıştı. Tam kapanma ile birlikte vaka sayıları ciddi şekilde azaldı. Böylelikle kademeli normalleşme dönemi başladı. Kademeli normalleşmeyle birlikte hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması saat 21.00 itibarıyla başlarken, hafta sonu yasağı ise cumartesi ve pazar günü olarak belirlendi.

Hafta sonu ve hafta içi yasaklarıyla ilgili flaş gelişme! 23 gün sonra bir ilk!

 Türkiye tam kapanmanın ardından 23 gün sonra ilk kez hafta sonu yasaklarıyla evlerinde olacak. Peki, hafta sonu sokağa çıkma yasağında marketler açık olacak mı? Yasak saat kaçta başlayacak? İşte tüm detaylar...

Kademeli normalleşmeyle birlikte hafta içi (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak şekilde ve pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

23 GÜN SONRA BİR İLK

Türkiye, tam kapanmanın ardından 23 gün sonra ilk kez hafta sonu yasaklarını yaşayacak. 1 Haziran'dan sonra ise vaka sayılarındaki düşüşe bağlı olarak normalleşme adımlarının atılması ve hafta sonu yasaklarının kaldırılması da planlanıyor

 HAFTA SONU MARKETLER AÇIK MI?

Vatandaşlar hafta sonu yasaklarının gelmesiyle birlikte marketlerin açık olup olmadığını da merak ediyor. Özellikle A101, BİM, ŞOK, Migros ve Carrefour gibi zincir marketlerin açık olup olmadığı araştırılıyor. Yayımlanan genelgeye göre zincir marketler hafta sonu açık olacak. Çalışma saatleri de daha önceki hafta sonu yasaklarında olduğu gibi 10:00 ila 17:00 arasında olacak.

 MARKETLER DIŞINDA NERELER AÇIK OLACAK?

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.

 HAFTA SONU PAZAR KURULMAYACAK

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeye göre hafta sonu pazar yerleri kurulmayacak. Hafta içi kurulacak pazarlar ise sabah 07.00 ile akşam 19.00 arasında açık olabilecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Sokağa çıkma yasağının biteceği tarih ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Kademeli normalleşmenin 1 Haziran'a kadar devam edeceği aktarıldı. Bu kapsamında vaka sayısının durumuna göre ilerleyen haftalarda hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının yeniden ele alınması ön görülüyor. Konuyla ilgili gelişmeleri haberlerimizden takip edebilirsiniz.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER