İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat Vakıflar'a teşekkür etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy’un Gezi Parkı hakkında yapmış olduğu açıklamaları değerlendirdi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat Vakıflar'a teşekkür etti

Taksim Gezi Parkı’nın mülkiyetinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devredilmesine tepkiler devam ediyor.

Birgün'de yer alan habere göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi , mülkiyet davası açmaya hazırlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy’a, konuyla alakalı salı günü yapmış olduğu açıklamadan dolayı çok teşekkür etti.

Mahir Polat, “Burhan Ersoy’un açıklamaları bizim dediğimizi destekliyor. Gezi Parkı’nın vakıf yoluyla meydana gelmiş bir kültür varlığı olmadığını, Topçu Kışlası’nın da söz konusu vakıf tarafından yapılmadığını kendileri de söylüyorlar. Dolayısıyla Gezi Parkı için Vakıflar Kanunu’nun 30’uncu maddesi uygulanamaz.”

ARAZİ KÜLTÜR VARLIĞI DEĞİL

Mahir Polat, BirGün’e yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi:

“Vakıflar Kanunu’nun 30’uncu maddesi ‘Vakıf yoluyla meydana gelmiş kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur’ diyor. Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy’un da söylediği gibi, burada Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı tarafından meydana getirilmiş, inşa edilmiş bir yapı yok.

Gezi Parkı, bir yapı veya kültür varlığı değil. Topçu Kışlası’ndan söz ediliyorsa, yine Vakıflar Genel Müdürü’nün de belirttiği gibi, bu kışla da söz konusu vakıf tarafından yaptırılmadı. Burhan Ersoy araziden söz ediyor, ‘3. Selim araziyi kiraladı, arazinin mülkiyeti vakıftaydı’ diyor. Ama arazi kültür varlığı değil.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Burhan Ersoy’a çok teşekkür ediyoruz, yapmış olduğu açıklama söylediklerimizi destekliyor. Gezi Parkı’nın bu vakfa devredilmesinin hukuki ve tarihsel açıdan hiçbir izahatı yok. Yasaya uygun olmayan, keyfi bir işlem söz konusu.”

Kışlayı 3. Selim yaptırdı

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, salı günü gerçekleştirdiği basın toplantısında şöyle konuşmuştu:

“Sultan Beyazıd Hanı Veli Hazretleri Vakfı yöneticisi ve mütevellisi hayatta olmayan ve varisi Vakıflar Genel Müdürlüğü olan vakıflarımızdandır.

Bu vakfımızın 1505 tarihli vakfiyesine göre, İstanbul Beyoğlu ilçesi Gümüşsuyu Mahallesi’nde bulunan 751 ada 1, 2, 3 ve 4 parselleri, vakıfta yer alıyor.

3’üncü Selim tarafından mukataa dediğimiz kiralamayla alınıyor. Sonra üzerine kışla, talimhane, mescit ve çeşmeden oluşan müştemilat yapılıyor. Topçular Kışlası olarak uzun süre hizmet veren bu binalar daha sonra işlevini kaybediyor.”

Kaynak: Birgün

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER