İbrahim Uslu son anket rakamlarını açıkladı

Seçim tahminlerindeki başarısıyla tanınan ANAR'ın patronu İbrahim Uslu, Kılıçdaroğlu'nun kaybetmesine rağmen koltuğunu bırakmayacağını belirtti.

İbrahim Uslu son anket rakamlarını açıkladı


İbrahim Uslu, AK Parti'den aday adayı olacağını duyuran ve halen Vatan gazetesinde köşe yazarlığı yapan Hüseyin Yayman'a konuştu.


İbrahim Uslu son anketlerde AK Parti’nin yüzde 47-49, CHP’nin yüzde 23-24, MHP’nin yüzde 14-15, HDP’nin yüzde 7-8 aralığında bir oy alacağını belirtiyor.

İşte Uslu'nun seçim tahminleri:

SÜRPRİZ YOK
Politik denklemde büyük bir değişim öngörmüyorum. Bir süpriz yok. 2011’den farklı bir tablo olmayacak. Nasıl ki 2007’den 2011’e geçerken büyük bir değişim olmadı. Bundan sonra da bir değişim olmayacak. Son 10 yılda siyasi tabloyu değiştirecek bir hamle de olmadı. İşin tuhafı AK Parti’de bir değişiklik var ama muhalefette bir değişiklik olmuyor.

HDP BARAJ ALTINDA
HDP’yi yüzde 7-8 aralığında buluyoruz. Şu an için barajı aşamıyor. Fakat önümüzdeki süreç içinde bunu başarabilir. Teorik olarak böyle bir ihtimal var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’ye oy veren sol, sosyal demokrat ve Alevi kesimlerle koalisyonunu yenileyebilir. Matematiksel olarak bu mümkün. Yurt dışından gelecek oyları da dikkate almak lazım.

KILIÇDAROĞLU GİTMEYECEK
Normal şartlar altında seçim kaybeden genel başkanın değişmesi gerekiyor. Ancak CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu teşkilatlara hakim olduğu ve muhalif sesleri tasfiye ettiği için yönetim değişikliği beklemiyorum.

3 DÖNEM KURULA AK PARTİ'NİN MARKASI OLDU
AK Parti kurulduğunda üç dönem kuralını koyarak siyasete büyük yenilik getirdi. Siyaseti kişiselleştirmeden kurtararak misyon verdi. Erdoğan bu kuralı getirmek suretiyle ‘Biz koltuğu zamanı geldiğinde bırakmasını bileceğiz ve yeni kuşakların siyasete girmesine olanak vereceğiz. Bizim bir davamız var. Esas olan davadır’ dedi. Seçmen bu vaadi satın aldı ve bu AK Partinin mevki için siyaset yapmadığını gördü ve oy verdi. Bu özellik zaman içinde AK Partinin marka vaadi haline geldi.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 16:36

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER