İçişleri duyurmuştu: 81 ilde dev denetim başladı

Türkiye genelinde, emniyet ekipleri tarafından koronavirüs tedbirlerine ilişkin denetim yapılıyor. Ekipler otobüs, dolmuş ve taksileri durdurarak vatandaşların maske takıp takmadığını ve sosyal mesafe kuralına uyup uymadığını kontrol ediyor.

İçişleri duyurmuştu: 81 ilde dev denetim başladı

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine gönderdiği “Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler” konulu genelge ile 22 Temmuz Çarşamba günü (bugün) başta ticari taksiler, pazar yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları olmak üzere vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alanlarda denetim yapılacağı belirtilmişti. Emniyet ekipleri Türkiye genelinde bugün sabah saatlerinde denetime başladı.

Ekipler, otobüs, dolmuş ve taksileri durdurarak şoför ve yolcuların maske kuralına uyup uymadığını kontrol etti.

YİNE AYNI GÖRÜNTÜLER

İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Büyükdere Caddesi üzerinde oluşturulan denetim noktasında ekipler otobüslerde mesafe bırakmadan oturan yolculara sosyal mesafeyi korumaları yönünde uyarılarda bulundu.

Maltepe’de durakta otobüs bekleyen vatandaşların ise yapılan tüm uyarıları dikkate almayarak sosyal mesafe kuralını hiçe saydığı görüldü.

SÜRÜCÜ BÖYLE SAVUNDU

Maltepe Zümrütevler Köprü üzerinde oluşturulan denetim noktasında ise fazla yolcu alan minibüs sürücüsüne bin 140 lira ceza kesildi.

Ceza yiyen minibüs sürücüsü ise, “Yolcular ekmek parası kazanmak zorundalar, işlerine yetişmek için minibüse bindiler. Ekmek parası için. Bende para kazanmak zorundayım” diyerek kendisini savundu.

HERKES BİRBİRİYLE TARTIŞTI

Yenibosna’daki kontroller sırasında kurallara uymayan ve ayakta fazladan 14 yolcu alan İETT şoförüne 3148 TL para cezası kesildi.

Otobüsten fazla yolcuların inmesini isteyen polis ekipleri ile yolcular arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Otobüsten inmek istemeyen ayaktaki fazla yolcular daha sonra şoförle tartıştı.

Kesilen cezanın ardından ve fazla yolcuların otobüsten inmesiyle otobüs güzergahında ki yolculuğuna devam etti.

NERELER LİSTEDE?

Genelgeye göre valilerin yönetim ve koordinasyonunda tüm illerde denetim uygulanacak yerler şöyle sıralandı:

* Ticari taksiler, pazar yerleri, sosyete pazarları, şehir içi ve şehirler arası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, sahil bantları, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park/piknik alanları vb. yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parklar.


 

 
 
 
 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
YORUMLAR
Duyun sesımızı
Duyun sesımızı - 7 ay Önce

Ben bırsey soylemek ıstıyorum kastamonu cıde ılcesınde dugunler devam edıyor ama bazı yerlerde denetıme jandarma-ambulans gelmıyor neden acaba soruyoruz aradık gelmeyecekler heralde dıyorlar ve eglencenın dozunu kacıyorlar yanı bazı ınsanda maske var bazısında yok oturma kuralı yok mılet tıklım tıklım halayını-mısketını- vb seylerı sakın vurus yokmus gbı davranıyor bıde maske falna da yok hanı denetım hanı adalet hanı jandarma-amluans duyun cıde non koylerını gezmenızı ıstıyorum rıca edıyorum jandarmalar sız ve sayın yetıkıler sızde duyun denetım yapın

SIRADAKİ HABER