İl Milli Eğitim binası alev alev yandı

İstanbul Cağaloğlu'ndaki İl Milli Eğitim binası, sabah çıkan yangında küle döndü. 150 yıllık binayı küle döndüren yangında birçok proje dökümanı da yandı

İl Milli Eğitim binası alev alev yandı

 Fatih Cağaloğlu'ndaki İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde saat 06.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen alevler, tarihi binanın tümünü sardı. Binanın etrafında bulunan diğer yapılara alevlerin sıçramaması için itfaiye ekipleri yoğun çaba sarfetti.

Yangına Fatih itfaiye ekipleri ilk müdahaleyi yaparken, çevre ilçelerdeki tüm itfaiye grupları da olay yerine sevk edildi.

Yangın yaklaşık 1 buçuk saatte kontrol altına alınabildi. Ahşap bina tamamen kullanılamaz hale geldi.

 Yangınla ilgili Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız açıklama yaptı.
 
PROJE DOKÜMANLARI DA YANDI

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, "Gece olması ve içeride kimsenin olmaması bizi sevindiriyor. Ancak tarihi bir bina içimiz yanıyor" dedi. Yıldız, yangının çıkış nedeniyle ilgili olarak ise, "Elektrik kontağından çıktığı söyleniyor ancak tam netleşmedi. Alevler içeride alt katlara kadar sıçradı. Bütün bölümlerde yoğun olarak evrak vardı" diye konuştu. Yıldız, çok üzgün olduğunu belirterek, “Yangında birçok proje dokümanı da yandı” diye konuştu.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, "Bizim için önemli olan tarihi bir eser olması. Yangının birden bire yayılmasının nedeni binanın içi ahşap. Zamamında müdahale edildi. En azından binanın dıştan hasar görmesi engellendi. Ucuz atlatıldı diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.

38 ARAÇ, 128 PERSONEL MÜDAHALE ETTİ

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki yangınla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden de açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada şöyle denildi:

 "Cağaloğlu İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında çıkan yangın çevreye sıçramadan kısa sürede söndürüldü. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangın ihbarı saat 05.56'da geldi. Eminönü itfaiye grubu iki dakikada yangına müdahale ederek söndürme çalışmalarına başladı. Ahşap kagir binanın çatı katında başladığı görülen yangın kısa sürede yayılmaya başladı. Yangına ilk müdahale eden ekip diğer itfaiye gruplarından takviye ekipler istedi. Alarma geçen İstanbul İtfaiyesi Fatih, Beyoğlu, Bakırköy, Bayrampaşa, Başakşehir, Şişli, Seyrantepe, İstinye, Bakırköy itfaiye gruplarından takviye ekipler sevk edildi. Yangına 38 araç 128 personel müdahale etti. Yangının çevre binalara sıçraması kısa sürede önlendi. Yoğun çalışmalar sonucu alevler bir saatte kontrol altına alınarak söndürüldü. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Yangının çıkış nedeni oluşturulacak bilir kişi incelemesinden sonra netlik kazanacak "

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2012, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER