İmamoğlu'ndan tatil eleştirilerine yanıt: Üç yılda toplam 20 gün tatilim var

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Esenyurt'taki sel sırasında tatil yapmasına ilişkin olarak gelen eleştirilere yanıt verdi. İmamoğlu, "Üç yılda toplam 20 gün tatilim var" dedi.

İmamoğlu'ndan tatil eleştirilerine yanıt: Üç yılda toplam 20 gün tatilim var

İstanbul'un yoğun yağış altında kaldığı ve Esenyurt'un sele kapıldığı gün tatilde olmasına ilişkin gelen eleştirilere yanıt veren İmamoğlu, "Üç yılda dört tatilimi de biliyorsunuz. Toplam 20 gün üç senede. Bana en yakını benim üç katım tatil yapmış" dedi. 

"Ben hanedan babası değilim, aile babasıyım" diyen İmamoğlu ailesine vakit ayırdığını söyleyerek "Sel olduğunda ben çizmeleri giyip oraya gidecek belediye başkanı değilim. Çizmeleri daha önce giydim" diye konuştu. 

İmamoğlu'ndan satırbaşları şöyle: 

Eleştiriyi dinlemeyi seviyorum. Otoriter rejimin Türkiye'ye ödettiği bedeli bir daha yaşatmaması adına, onun bir nimet olduğunu, tabii linçi bunun içine katmıyorum. Bu ülkenin eleştiriye ihtiyacı var. Yöneticilerin var. Yöneticilerin esprisi yapılamıyor yıllardır. Geçenlerde Güldür Güldür'de bir skeç yapıldı onun bir parçası olduğu için çok mutlu oldum. Zeka dolu eleştirilerin bize büyük faydası var.

TATİL ELEŞTİRİLERİ

Ben tatil meraklısı bir insan değilim. Belki eşim de yıllardır en çok münakaşa ettğimiz alan bu alan. Evliliğe karar verdiğimde, babamın ilk lafı "Sen çalışma delisisin" oldu. İş yaşamımda hep çalıştım. Şimdi de öyleyim. Burada ben tatilci bir belediye başkanıyım yoksa her anı mercek altında insanların gözünün içine sokularak manipüle edilecek konumda mıyım? Üç yılda dört tatilimi de biliyorsunuz. Toplam 20 gün üç senede. Bana en yakını benim üç katım tatil yapmış.

Yedi buçuk ay bir kampanya maratonu üstüne Bodrum'a gittim. Geldiğimde de o malum ki o dönemde 8-10 yerde su baskını oldu. O durumu gördüm, utanç duydum. İyi ki o süreci yaşadık. Tam 107 noktada sel baskını yapılan yerlerin tespitini yaptık. 10.2 milyar lira yerin altına yatırım yaptık. Şu anda İstanbul bu görüntüleri yaşamıyor. Üsküdar'da deniz kara ile birleşmiyor. Hiçbir yerde yok.

"ÇİZMEYİ DAHA ÖNCE GİYDİM"

Esenyurt'ta dere yatağını imara açmışsınız. Dünyada var mı bu Allah aşkına? Dolayısıyla her yağmurda o sokağı sel basıyor. Ben Fethiye'de iken denk geldi. Koca İstanbul'da sadece bir sokakta ve işin devam ettiği bir yerde sel oldu. Sel olduğunda ben çizmeleri giyip oraya gidecek belediye başkanı değilim. Çizmeleri daha önce giydim.

"İŞİN ŞOV KISMINDA OLMAM"

Benim o saatte İstanbul'a yetişmem mümkün değil. Gece 3.30. İstanbul'un başka yerinde baskın yok. Tek noktada sorun var. 3600 personel çalışıyor. İSKİ Genel Müdürü orada. Ben telefon başındayım. İş çözülmüş. Bakan orada. Bu iş bitmiş, gelip orada çizme giyip şov mu yapmalıyım? Ben hanedan babası değilim ben aile babasıyım. İktidar nimetleri arasında dönen çocuğum yok. Ben aileme vakit ayırdım. İşin şov tarafında olmam.

"BUNLARI UNUTTURMAYACAĞIM"

Benim mobeseden takip edilme sürecimin üstünü kapatmaya çalışanlar... Bunu unutturmayacağım. Ben tehdit ediliyorum, başvuruda bulunuyorum. Bu tabii duyuluyor, basına düşüyor. İçişleri Bakanı açıklama yapıyor, "Bizde böyle bir bilgi yok" diyor. Vatandaş tutuklanıyor, "Basına düşmeseydi vazgeçmeyecektik" diye ifadesi var. Bunu da unutturmayacağım. Yine bir tehdit alıyoruz, ihbarda bulunuyoruz. İlgilenilmiyor. Bir tanesi eğitimci Nazmi Arıkan'ı öldüren kişi. Bu hangi akıl biliyor musunuz? Seçim iptal oldu bir sürü gerekçe aradılar. Şimdi İçişleri Bakanı televizyonda çok ciddi bir şey söylermişcesine... Cumhurbaşkanı cuma çıkışında "Çaldılar" diyor, yanında Diyanet İşleri Başkanı, ki benim Diyanet İşleri Başkanım değil. İçişleri Bakanı ne yapsın... "Sandık başında terörle iltisaklı kişiler tespit ettik" dedi. Bir kişi sorgulandı mı, cezaevine girdi mi? Demokrasinin yüz karası günlerdi. Şimdi iftiranın, manipülasyonun peşindeler. Ben bunlara karşı duyarsız kalmam. Ben bu insanlara karşı büyük mücadele veriyorum.

Benim Diyanet İşleri Başkanım değil o. İnancım gereği kabul etmiyorum. Bizim inancımızdaki en büyük günahlardan biri iftiradır. Benim Diyanet İşleri Başkanım olamazsınız. Şahsen söylüyorum.

Üç yılda 20-25 gün onlara vakit ayırdığım için özür diliyorum.

Ben her akşam televizyonların mevzusuyum. 

TRABZON GEZİSİ AÇIKLAMASI

O cümleyi duyar duymaz kendisi ile konuştum. Murat'ın cümleleri değil o cümleler. Durumun iki muhatabı var. Belki o konuşmasından çok benim cümle dikkat çekti. O benim duruşumu birebir temsil etmez. Bizim bu sözcü meselesi farklı anlaşılıyor. Onun için dedim ki sözcülük artık yok. Ben de eleştirildim. Yaklaşık 9-10 saat sonra özür diledim. Hata yapabilirim ama 3 yıllık siyaset hayatında birkaç tane böyle hatası yüzünde insana kimlik biçilmilseni doğru bulmuyorum. 

TEMEL ATMAMA TÖRENİ

Aslında orada vermek istediğimiz mesaj tasarruf kültürünün bu kuruma hakim olduğu bir dönemi başlatmanın mesajı verildi. 

O zamanın parası 200 milyon Euro'nun üzerinde. Bir de bu tesis ormanın içinde. Haliç kıyısında. Buradan çıkan su Haliç'e verilecek. Zaten ihtiyacı karşılayan iki tesis yapılmış durumda. Haliç kıyısında böyle bir tesis yapmak doğru değil. Neresiden tutsanız elinizde kalıyor. 

Bu devletin kurumlarının tek bir lirasını almadık 3 senedir. Müsilaj meselesi samimiyetle çözülür. Şu anda yine Melen barajı tasfiye edildi. Oradaki firmanın sözleşmesi fesh edildi. Oradaki dereden su çekiyoruz. Arkadaşlarımız şantiyeye sokulmadı. 

ÇILGIN PROJELERİ AÇIKLADI

İstanbul'un genelinde 227 adey proje alanına baktık. Buradaki imar planlarına baktık, plan süreçlerine baktık. Aynı zamanda buradaki hukuki süreçleri de araştırdık. İstanbul'un özerk alanlarından ne kadar kazanç sağlandı? 

Donatı alanlarında 16 milyon 112 bin 518 metre kare inşaat üretilmiş. Orman alanlarında 751 bin 595 metre kare inşaat alanı üretilmiş. Yine imar artışlarından ötürü 10 milyon 504 bin metrekare yine inşaat alanı üretilmiş. Bunlar bizden önceki 15 yılın eseri. Bu bahsettiklerim bir Beyoğlu demek. 

Yaklaşık 1,5 trilyon lira yani 85 milyar dolar kazanç sağlanmış. Bunun anlamını ne biliyor musunuz? Bu rant ama kamu bu ranttan faydalanmadı. 2022 İstanbul bütçemizin 21 yıllık bütçemiz demek oluyor 85 milyar lira. 

Seçim vaatlerimizin yüzde 60'ını gerçekleştirdik. 

"HİZMET YARIŞI İÇİNDEYİZ"

Bu şehirde birkaç yarış birden veriyoruz. Bunlardan biri hizmet yarışı. Bitirilmeyen 10 metroda birden çalışıyoruz. Dev enerji tesisleri kuruyoruz. Katı atık yakma tesisi enerji de üretiyor. Çöp gazından da bir tesis kurduk. Elektrik üreten kurum haline geldik. Finansmanından imalatına, işletmesine varıncaya kadar ahlaklı bir süreç yürütüyoruz. Ücretsiz ulaşım kartları dağıttık. 200 bin çocuğa süt dağıttık, tek bir fotoğraf göstermedik. 32 tane kreşimiz var. 45 tane de inşaat. 10 bin çocuk olacak. Bizden önce sıfırdı. Kent lokantaları... Bizi kendilerinin 25 yıllık dönemi ile karşılaştırıyorlar. İstanbul'da tarımsal hizmet adına yapılmamışları yapıyoruz. "İstanbul'a ihanet ettik" diyenlerle siyaset yarışı veriyoruz. Onların anladığı dilde siyaset yarışından ben nefret ediyorum. Türkiye'nin güzide kentini bu akla çevirmek istiyoruz. Söz verdiğimiz işlerde en az yüzde 65-70 başarıya ulaştık, bütün engellemelere rağmen.

POLİS OKULU MESELESİ

Biz satmadık. İş bitmiş. Sözleşme yapılmış. 2018'den önce 918 milyon lira yatırılmış. Sözleşme almış yürümüş, siz ne diyorsunuz. Şu anda bu yargı ve bu süreçle ilgili benim yapacağım şeyler kısıtlı. Danıştay tarafından planın iptali için dava açılıyor. Önümüze geliyor mesele. Ya ben bunlarla yürüyeceğim bu inşaatın ortağı olacağım ya da paramızı alacağız. İki şey yaptık. Bir paramızı aldık. 2 milyar 8o milyon lira. Bu esnada Danıştay'dan iptal kararı çıktı. Şu anda orada plansız devam ediyor. 

SWİSS OTEL MESELESİ

421 milyon lira satılmış 12 sene önce. Karşılıklı iptekleşmeler yapılıyor. Buraya CHP'li birkaç meclis üyesi dava açıyor. Ortada bir dava var. Davayı satın alan kaybetmiş. Artık bir işlem yapılması gerekiyor. Biz de çağırdık biz sana para veremeyiz. Bu apara AKP döneminde tahsis edilmiş ve harcanmış. Oturduk protokol yaptık. Sana paranı 1 sene sonra ödeyebiliriz. Bir karara daha ihtiyacımız var o da satış kararı çıkarsa kabul ederim dedim. Oy birliği ile Meclis'ten karar çıktı. Mutabakat yetkisi ve satış yetkisi aldık. 

Burayı satın alan firmaya parasını verdiğimiz an tapu bizim oluyor. Şu an oranın Özyeğin'e devri söz konusu değil. Ciddi bir kar elde edebilirsek burayı satacağız. 

MİLET BAHÇESİ 

Ormanlara yıllarca bakmadılar, Atatürk Havalimanı'nın pistlerini yeşil alan yapacağız diye söktüler. Yeşil alan dedikleri ne kağıt üzerine çizdikleri Millet Bahçesi. Adını bile söyleyemediler. Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi... 

ARAÇ SERGİSİ

Bizim o dönemde iade ettiğimiz araçlardan sonra biz araç sayısını arttırmadık. Süt dağıtımıyla ilgili bir araç ihalesi yaptık. Onun dışında lüks olmayacak şekilde seçildi araçlar. Yılda bir araç ihalesi yapıyoruz. Geri iade ettiğimiz araçların sayını artıran ihaleler yapmadık.

"TERÖRİST" MESELESİ

8 ay geçti. 550 terörist var dediler. 20-30 kişi. O da benim sorumluluğumda değil. Bu şehirde sunnisi var şiisi var, Yahudisi var, Hristiyanı var. Bunlar hepsi bizim vatandaşımız. O bütün inançlar bu memleketin bir parçası. Biz şafi imamlar aldık işe. Benim 86 bin çalışanımın zan altında bıraktınız. Onlar hakkındaki kararın da doğru olduğunu düşünmüyorum. Ne yaptım ben? Kürt vatandaşlarıma şafi vatandaşlarıma hizmet etsin diye işe aldım. Ben onun terör ile iltisaklı olduğunu bilemem. 

GÖREVDEN ALINMA İDDİASI

Bana ahmak dendi. Ben de sözü iade etti. Ben şimdi Eylül'de yargılanacağım. O hakim kim? Nasıl bir yargı süreci? Tüm bize bu süreçleri yaşatan bu ülkeyi yöneten akıl. Şu cümleyi kurdular: İstanbul 2023 genel seçiminden hemen sonra yeniden  gerçek sahibi olan AK Parti'nin olacak. Seçimi iptal eden bunu da yapar. Sandık çok güzel bir terbiye mekanizması. 

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI İDDİASI

Siyasete başladığım günden bugüne bu tarz siyasi kurguların parçası olmadım. Benim işim hep proje oldu. Siyasetle ilgili kurumsallığa inanan birisiyim. Ben 2010 Nisan ayından beri genel başkanımızın yol arkadaşıyım. Bizim bağımızı hiç kimse kendi sahasının oyunu haline getirmeye çalışmasın. 

Her akşam Kılıçdaroğlu mu İmamoğlu mu diye yazılır mı?  Ben cumhurbaşkanı adayı olarak çıkmadım. Bunun sebebi ben değilim. Benim böyle bir niyetim yok dedim 7-8 kez. Ben adayım demenin ötesinde çok büyük sorumluluklar var. 

Umutsuzluk reytingi 10 üzerinden 8. 

Bütün gezilerimden genel başkanımın haberi var. Yarın Giresun'a cenazeye gideceğim. Destek vereceğimiz iki ilçeye daha uğrayacağım. 

Altılı masanın direği genel başkanımız. Benim de iradem genel başkanımızdır. İmza atacağı kararı Ekrem İmamoğlu'nun da kararıdır. Ekrem İmamoğlu'ndan genel başkanımıza daha yakın bir CHP'li olamaz. Orada attığı imzanın altına bize nefer olmak düşer. 

GÖÇMEN MESELESİ

Devletimizin birimleri göç meselesinde bizi yanına yaklaştırmak istemiyor. Yerel yönetimlerin bu kadar dışında kaldığı dünyada başka ülke yok. 2-2,5 milyon civarında göçmen var. Kaçak olanlar da var. Tutarlı bir göçmen politikası yok. Neredeyse davul zurna ile karşılamaya kalktılar milleti. Kalktılar Balkan göçüyle bunu karşılaştırdılar. Bu tutarsız alan Türkiye başına dert getirmiştir. 

Bu konuda tek bir lira aktarım yok bize. Hatay ve Adana feryad ediyor. Bakmayın Gazinatep edemiyor. 

Kart üzerinde bir denetleme sistemi getireceğiz. Düzensiz göçmen bayramlarda ücretli binecek toplu taşımaya. 

Tabelalaşmanın önünü geçeceğiz. Fatih Belediyesi de bizimle birlikte uyumlu bir şekilde çalışıyor. Tevfik Göksu ile uzlaşmak isterim. Onunla çalışmak isterim ama bu üslupla olmaz. 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER