Kafa karıştıran olay: Türkiye'de uygulanan aşılar geçerli sayılmadı!

Türkiye, AB üyesi ülkelere seyahatlere kolaylık getiren AB Dijital Covid-19 Aşı Sertifikası Sistemi’ne dahil oldu. Aşı sertifikası ve geçerli vizeye sahip olanlar AB ülkelerine sorunsuz şekilde seyahat edebileceği açıklandı. Fakat uygulama öyle olmadı.

Kafa karıştıran olay: Türkiye'de uygulanan aşılar geçerli sayılmadı!

Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşı Rahşan Soydan, eşi Vincent Estacado ile nikah kıymak üzere Norveç’e gitti. Ancak Soydan Norveç’e indiğinde adeta şok yaşadı.

Norveç polisi Türkiye’de yaptırdığı iki doz Biontech aşının geçerli sayılmadığını aktardı. Biontech aşısının tüm Avrupa’da kabul edilebilir olduğunu aktarsa da Rahşan Soydan hakkında sınır dışı kararı verildi.

Soydan’dan tam da nikah öncesi Norveç’ten çıkması istenince konu Türk Büyükelçiliğine taşındı. Fakat büyükelçiliğin yazışmalarında da bir sonuç elde edilemedi. Avukatı aracılığıyla bu karara itiraz eden Soydan’ın aldığı yanıt değişmedi.

Sağlık Bakanlığı’nın tam da bu durumlar için çıkardığı AB ile uyumlu HealthPass uygulamasının Norveç’te işe yaramadığını aktaran Rahşan Soydan son durumu anlattı.

Norveç’ten çıkmak zorunda olduğunu belirten Soydan, “Türkiye’ye ve Türklere sürekli yapılan haksızlıklardan bıktım usandım. Evlilik mi yaptık işkence mi gördük bilmiyoruz. Sırf Türkiye’de uygulandığı için bu aşıyı kabul etmediler” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden Odatv’ye verilen bilgide ise çeşitli ülkelerde benzer sorunları yaşandığı aktarılırken, Norveç’in AB üyesi olmamasına rağmen Schengen bölgesinde olduğu için aşı sertifikası kurallarının Norveç için de geçerli olduğunu vurguladı.

Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) de Türkiye'nin de Avrupa Birliği’nin Dijital Covid-19 Aşı Sertifikası Sistemi’ne dahil olmasıyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Dışişleri Bakanlığınca yapılan bilgilendirme çerçevesinde, Avrupa Birliği’nin (AB) Dijital Covid-19 Aşı Sertifikası Sistemi’ne dahil edilerek, ülkemiz tarafından tanzim olunan aşı sertifikalarına eşdeğerlik verilmesine yönelik Yeterlilik Kararı (Adequacy Decision) 19 Ağustos 2021 tarihinde AB Komisyonu tarafından kabul edilerek, 20 Ağustos 2021 tarihli AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER